Én ting har fyldt efter søndagens derby i Brøndby.
Nemlig balladen en time før kampstart, hvor en gruppe Brøndby-tilhængere løb langs den ene langside for at kaste romerlys mod udebaneafsnittet. FC Københavns fans gengældte ved at kaste pyro efter Brøndbys fans, inden politiet indtog grønsværen.
Miseren går verden rundt, fremtidig derbies bliver uden udebanetilskuere, og i mixed zone efter kampen fyldte hændelsen også en hel del.
Nogle tog tyrene ved hornene som Thomas Delaney – læs mere her, mens andre var meget berøringsangste som Mathias Kvistgaarden og Nicolai Vallys – læs deres interview her.
Efterfølgende har TV2's fodboldredaktør, Carsten Werge, kritiseret spillerne for ikke at tage mere ansvar og ikke mindst afstand.
– Spillerne er nogle, som mange af de fans lytter til, fordi de ser op til dem, og jeg synes tit, at vi ser spillere, som melder pas, når de bliver spurgt til det her, lyder det i en artikel på tv-stationens hjemmeside.
Kommunikationsekspert og stifter af WeDoCommunication, Anna Thygesen, kan dog godt forstå, at spillere som Mathias Kvistgaarden og Nicolai Vallys undgår emnet.
– De bliver taget som gidsler i det her. Hvis fodbold og dens fankultur skal være succesfuld, kræver det, at fansene har nogle spillere at beundre og se op til. Og hvis man har en fankultur, der begynder at blive voldelig og ekstremt negativ, så tør spillerne ikke at blande sig, da de ikke vil have deres egne fans på nakken, siger hun til Tipsbladet.
Det åbner op for en ret interessant kommunikativ debat om, hvem der styrer dagsordenen.
– Det sender et signal om, at de fans, som støtter op om den her kultur, reelt bestemmer. De får lov til at sætte dagsordenen. Det er et kæmpe problem, at de her voldsparate fans bestemmer mere og mere og sætter dagsordenen.
For Anna Thygesen minder siutationen om den, man så under VM i Qatar, hvor rigtig mange politiske spørgsmål prægede nyhedsbilledet.
– Det minder mig lidt om landsholdet i Qatar, når fodboldspillere og sportsfolk skal tage stilling til noget politisk, som vedrører politi og myndigheder. I sådan en situation er der mange sportsfolk, der bakker ud. De tør ikke gå op imod deres fans, da risikoen for at skade deres popularitet og velbefindende er for stor.
Både FC København og Brøndby IF samt deres fanklubber har været ude at tage afstand til hændelsen. Kampen endte i øvrigt 0-0.

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Påpeger Conrad Harders problem

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Kreativ transfer-løsning?

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

FC Barcelona-stjerner i chok

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Den helt rigtige Højlund-beslutning

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

– Jeg er stærkere end nogensinde

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Dansker færdig i Galatasaray

Lover transfers

Arbejder på Matt O’Riley-transfer

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Tour de France – 1. etape

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer

På vej mod retur?

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

– Han kan blive vigtig

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Danmark taber knebent til Sverige