Thomasberg: Han bliver nok ikke klar til Brøndby

FC Midtjylland må se bort fra et par spillere til Superliga-genstarten mod Brøndby.



Når FC Midtjylland på søndag går på banen mod Brøndby i Superliga-genopstarten, så står det klart, at et par af truppens spillere ikke når at blive klar. Det står klart efter fredagens træning på Herning Fremads anlæg.

I et interview med Tipsbladet løfter cheftræner Thomas Thomasberg sløret for, hvordan situationen ser ud.

– Martinez er småskadet, og Kristoffer [Olsson] regner vi med står her i morgen (lørdag red.). Det er lidt småting, som han har haft, så ham regner vi med er med igen i morgen, men Emi ligner ikke, at han bliver klar til kamp, siger han og fortsætter:

– Han fik lidt småproblemer med hoften nede i Portugal, og han har ikke trænet i den her uge, men han skulle rimelig hurtig være tilbage igen. Han har fået lagt en lille blokade, så det tager lige et par dage, lyder det fra Thomasberg.

Endvidere er der Franculino, som blev skadet på førstedagen på træningslejren i Portugal efter sin tur til Africa Cup of Nations, og han har indtil videre kun været med i små sekvenser, så han er endnu ikke helt, hvor han skal være, oplyses det.

Når det kommer til opgøret mod Brøndby, så slår han fast, at det er sådan med premiere-kampe, at de altid er lidt mere uforudsigelige, når man har været igennem en længere pause, som vinterens er. Noget står dog klart for FCM-træneren.

– Der er noget energi og nogle kræfter, som skal brændes af. Vi kommer helt sikkert på en fin bane. Det er jo det fede ved det, som vi er kommet til i dansk fodbold, at banerne jo ikke er en diskussion, selvom det er i februar. De skal nok være spilbare og være gode, fortæller Thomasberg.

Han peger derefter på, at der kan være lidt mere usikkerhed om, man får tingene til at sidde der.

– Træningskampe er en ting og træning noget andet og så er der selvfølgelig turneringskampe med den adrenalin, som man har i kroppen med et fuldt hus oveni. Så jeg glæder mig til det, og så selvfølgelig håber vi på, at nogle af de ting, som vi har øvet os på over de sidste par uger, men især her i den sidste uge, at det kan vi få sat i spil, som kan bremse Brøndby, men også give dem udfordringer den anden vej, siger Thomas Thomasberg.

Endelig slutter han af med at bemærke med et skævt smil, at Brøndby nok også har øvet sig i det samme. 

FC Midtjylland har et større spillerbudget end Brøndby IF. Det og meget mere om søndagens kombattanter og de 10 øvrige Supreliga-klubbers økonomi og budgetter kan du læse meget mere om i Tipsbladets storstilede gennemgang af Superligaens spillerbudgetter. Se den gennemgang lige her.





Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.




LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Protesterer efter dansk drømmekamp

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Millionregn over FC Midtjylland

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

‘Det er dramatisk!’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Det kommer formentlig til at ske

Så blev det officielt

Færdig? Manchester City har udset afløser

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Benhård Brian Riemer-melding

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Vejle Boldklub – OB

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

FC København-talent har truffet stor beslutning

Morten Bruun med dyster spådom

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål