Thorup forklarer tidligt Genk-exit: Kunne ganske enkelt ikke sige nej til FCK

Jess Thorup er stolt og glad for muligheden for at blive cheftræner i FC København. Den chance var så god, at han måtte forlade Genk, hvor han kun har været halvanden måned.



FC København har fundet afløseren for Ståle Solbakken. Jess Thorup forlader Genk efter bare halvanden måned i spidsen for det belgiske mandskab.

Han beklager, at han tager afsked med klubben så kort efter sin tiltrædelse, men begrunder det med, at han ser jobbet i FCK som en enestående mulighed.

– Det er selvfølgelig en meget speciel situation i forhold til Genk, men det er også en helt speciel mulighed, jeg har fået her. Den kunne jeg ganske enkelt ikke sige nej til, selvom jeg selvfølgelig er ked af, at jeg efterlader Genk i en uheldig situation.

Læs også:FC København bekræfter: Ansætter Jess Thorup

– Det har jeg taget face to face med klubben dernede, og nu glæder jeg mig enormt meget til at komme i gang med det nye spændende job, og jeg er allerede i gang oppe i hovedet, siger Thorup i en pressemeddelelse fra FC København.

Thorup har tidligere været cheftræner i Esbjerg fB, på U21-landsholdet, i FC Midtjylland, Gent og altså senest Genk. Han ser frem til at prøve kræfter med det, som han selv beteger som “det største job i skandinavisk fodbold”.

– Der skulle noget helt ekstraordinært til at friste mig til en ny udfordring lige nu, men muligheden for at blive cheftræner i FCK kommer nok kun én gang i min karriere, siger Jess Thorup.

Læs også:Belgisk journalist om Jess Thorup-rygter: Pressen har fået et chok

– Det er det største job i skandinavisk fodbold, der matcher selv store internationale adresser og ligaer. Derfor er jeg også meget stolt og ydmyg over, at FCK har peget på mig som manden, der kan løfte en stor, imponerende historie og arv videre.

– Jeg har selvfølgelig fulgt tæt med i Superligaen, mens jeg har været i Belgien, og jeg også set masser af FCK-kampe. Jeg ved, at jeg træder ind i en stor klub med dygtige mennesker omkring mig, og det er et sted, der står på et stærkt fundament.

– Jeg synes, at spillermaterialet er utroligt spændende, så jeg kommer for at fortsætte jagten på de store ambitioner, som FCK altid har.

Jess Thorup tiltræder med det samme og står allerede i spidsen for træningen mandag. Hans kontrakt varer til sommeren 2024.

Læs også:Wind om sit særprægede mål: Ligger og styrer den ind helt bevidst
Læs også:Boilesen i det sjove hjørne: Jeg sigtede efter Winds bagdel
Læs også:Rygterne om ny træner koger: FCK nægter at sende Kvist ud til pressen


Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

I svime over Oscar Schwartau

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere 

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Serie A aflyser omstridt kampflytning

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’