Michael Jakobsen er noteret for fem A-landskampe for Danmark, han har spillet over 200 kampe i Superligaen, han har vundet to danske mesterskaber, og han har tørnet ud for FC København.
På trods af det flotte CV er forsvarsspilleren måske alligevel røget en smule i glemslen herhjemme.
De seneste fem år har Michael Jakobsen nemlig tilbragt i Australien, og på den anden side af jordkloden har han repræsenteret Melbourne City og aktuelt Adelaide United.
Danskeren trives i solskinnet Down Under.
– Jeg kan ikke brokke mig over så meget. Det har selvfølgelig været en hård periode med corona, og vi havde en kort lockdown, men det har faktisk været okay her i Adelaide. Det var værst i Sydney og Melbourne. Fodbolden lå stille i nogle måneder, og det var en træls tid at komme igennem, siger Michael Jakobsen til tipsbladet.dk.
Flere gange undervejs i interviewet skal Michael Jakobsen lede efter de rigtige ord på dansk. Australien har været familiens hjem i fem år, så sådan må det være.
– Vi elsker at være her. Vi har været glade lige fra dag ét. Kulturen minder meget om i Danmark, så det har været nemt at falde til, og børnene trives – de er næsten mere australske, end de er danske. De er bedre til engelsk end dansk. Vi forsøger stadig at tale dansk til dem herhjemme, men det er jo klart, at det er sådan, når de går i australsk skole og alle deres venner er fra Australien, siger Jakobsen og tilføjer, at familien forsøger at suge til sig af alt, hvad Australien har at byde på:
– Det havde nok i højere grad været et eventyr, hvis vi ikke havde haft børn. Nu har vi en helt almindelig hverdag, vi skal have til at køre, men vi forsøger at opleve så meget, vi overhovedet kan. Hvis vi vender hjem herfra med en følelse af, at vi ikke har set og oplevet så meget som muligt, ville vi sparke os selv bagi.
Da Tipsbladet taler med Michael Jakobsen, fortæller han, at efteråret er på vej til Adelaide i den sydlige del af Australien. Derfor er der “kun” 25 grader udenfor.
– Det er jo dejligt med solskin, men det kan også være hårdt at træne i 45-50 grader. I Melbourne kunne der være alle fire årstider i løbet af én dag, men her er det for det meste bare varmt. Det skal jeg selvfølgelig ikke klage over.
– Det varme vejr er helt sikkert godt for min krop, og jeg tror, det kan være med til at forlænge min karriere med et par år. Hjemme i Danmark døjede jeg meget med rygproblemer, men det har jeg stort set været forskånet for her i Australien, siger 35-årige Michael Jakobsen, der dog lige nu kæmper med en skade i baglåret.
Uden løn i fire måneder
Det har dog ikke været ren optur det hele for Michael Jakobsen i Australien.
Som alle andre har australierne været ramt af corona, og det gik også ud over fodbolden og ikke mindst klubberne. For Michael Jakobsen kostede det dyrt.
Den australske regering diskede ganske vist op med hjælpepakker til fodboldklubberne, men de udenlandske spillere var ikke omfattet.
– Vi var to udlændinge i klubben, som gik i fire måneder uden at få løn. I den periode måtte vi som familie leve af opsparingen, og det var selvfølgelig en hård tid. Det var jo ikke målet med at tage til Australien.
– To andre udlændinge, vi havde i truppen, valgte med det samme at smutte tilbage til Europa, og det samme gjorde træneren, men jeg har en familie, og vi vurderede, at det ikke ville nytte noget at stikke halen mellem benene og løbe skrigende bort. Heldigvis kom vi godt igennem det, lyder det fra den danske midtstopper.
Michael Jakobsen og flere andre udlændinge forsøgte efterfølgende med hjælp fra Spillerforeningen i Australien at få de fire måneders løn udbetalt på et senere tidspunkt, men danskeren fortæller, at klubberne kunne gemme sig bag lovgivningen, som regeringen indførte under corona. Derfor er hver en krone gået tabt.
“Hvornår fanden er der pause”
Australien har nu en fin kontrol coronasituationen, og derfor er der godt med tilskuere på lægterne. Cirka 80 procent af kapaciteten er i brug, når det går løs i den australske A-League.
Her er Michael Jakobsen og holdkammeraterne i Adelaide United lige nu på tredjepladsen med blot et point op til topholdet Melbourne City. Danskeren fortæller om et fint niveau i australsk fodbold.
– Det er så længe siden, at jeg har spillet Superliga, at det er svært for mig at sammenligne de to ligaer, men i hvert fald Sydney FC og min tidligere klub Melbourne City, der investerer mest, har et rigtig fint niveau. Mange andre klubber satser primært på deres egne australske talenter, og så niveauet lidt lavere. Der er også et lønløft at tage hensyn til, men der kommer nogle gode spillere til ligaen engang imellem.
– Det er en fysisk liga, hvor spillet bølger meget frem og tilbage. Det minder nok lidt om norsk fodbold. Da jeg lige var kommet til Melbourne City, kan jeg huske, at jeg efter 20 minutter i de første par kampe tænkte ”hvornår fanden er der pause”, fordi det hele tiden var fra boks til boks.
– I Adelaide spiller vi lidt mere teknisk, men jeg skulle hilse og sige, at vi stadig bruger rigtig meget tid i styrkelokalet. Det handler mest om fysik, lyder det fra den tidligere danske landsholdsspiller.
Michael Jakobsens kontrakt med Adelaide United udløber efter denne sæson. Han fortæller, at fremtiden lige nu ikke er endeligt afklaret – læs mere her.

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Real Madrid vinder igen

Thomas Frank og Tottenham i comeback

David Nielsen: – Det er et helvede

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

Blæst bagover af dansk stjerne

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Rigtig skidt for Hermansen

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

Bo Henriksen og Mainz i kæmpe sejr

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Nu topper AC Horsens 1. division

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele

Glæder sig til særlig kamp: – Vi har snakket

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Nedtur for Mattias Skjelmose

– Jeg vil vinde Champions League

Danmark kører Island over i Helle Thomsens debut

Glem det, Pogacar! – Stjerne vil selv vinde

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

FC Midtjylland – Viborg FF

– Jeg vil have, at vi har det bedste af alting

En fynsk kongetransfer!

Forlanger undskyldning efter transferbombe

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Dansker i stort kinesisk eventyr

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Randers FC – FC Nordsjælland

Bendtner scorer nyt job

Engelsk legende til Wrexham?

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Utilfredshed i Parken: ‘Det må aldrig ske!’

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Stor Zorniger-beslutning: Handler om præstationer

Taiwaner knækker Anders Antonsen

Fem på stribe: Liverpool vinder Merseyside-derby

Ramt af sygdom – overvejede drastisk beslutning

Her er trupperne til midtjysk derby

Ruben Amorim med opsigtsvækkende kommentar

Dansk tennis-ydmygelse

Mål i begge ender i Udine

Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp
