Tidligere landsholdsspiller var uden løn i 4 mdr.

Den tidligere danske landsholdsspiller Michael Jakobsen har tilbragt de seneste fem år i Australien. Det har været fem år med masser af solskin og store oplevelser, men også en coronatid, hvor kassen blev smækket i, og familien måtte klare sig selv.



Michael Jakobsen er noteret for fem A-landskampe for Danmark, han har spillet over 200 kampe i Superligaen, han har vundet to danske mesterskaber, og han har tørnet ud for FC København.

På trods af det flotte CV er forsvarsspilleren måske alligevel røget en smule i glemslen herhjemme.

De seneste fem år har Michael Jakobsen nemlig tilbragt i Australien, og på den anden side af jordkloden har han repræsenteret Melbourne City og aktuelt Adelaide United. 

Danskeren trives i solskinnet Down Under. 

– Jeg kan ikke brokke mig over så meget. Det har selvfølgelig været en hård periode med corona, og vi havde en kort lockdown, men det har faktisk været okay her i Adelaide. Det var værst i Sydney og Melbourne. Fodbolden lå stille i nogle måneder, og det var en træls tid at komme igennem, siger Michael Jakobsen til tipsbladet.dk.

Flere gange undervejs i interviewet skal Michael Jakobsen lede efter de rigtige ord på dansk. Australien har været familiens hjem i fem år, så sådan må det være.

– Vi elsker at være her. Vi har været glade lige fra dag ét. Kulturen minder meget om i Danmark, så det har været nemt at falde til, og børnene trives – de er næsten mere australske, end de er danske. De er bedre til engelsk end dansk. Vi forsøger stadig at tale dansk til dem herhjemme, men det er jo klart, at det er sådan, når de går i australsk skole og alle deres venner er fra Australien, siger Jakobsen og tilføjer, at familien forsøger at suge til sig af alt, hvad Australien har at byde på:

– Det havde nok i højere grad været et eventyr, hvis vi ikke havde haft børn. Nu har vi en helt almindelig hverdag, vi skal have til at køre, men vi forsøger at opleve så meget, vi overhovedet kan. Hvis vi vender hjem herfra med en følelse af, at vi ikke har set og oplevet så meget som muligt, ville vi sparke os selv bagi. 

Da Tipsbladet taler med Michael Jakobsen, fortæller han, at efteråret er på vej til Adelaide i den sydlige del af Australien. Derfor er der “kun” 25 grader udenfor.

– Det er jo dejligt med solskin, men det kan også være hårdt at træne i 45-50 grader. I Melbourne kunne der være alle fire årstider i løbet af én dag, men her er det for det meste bare varmt. Det skal jeg selvfølgelig ikke klage over.

– Det varme vejr er helt sikkert godt for min krop, og jeg tror, det kan være med til at forlænge min karriere med et par år. Hjemme i Danmark døjede jeg meget med rygproblemer, men det har jeg stort set været forskånet for her i Australien, siger 35-årige Michael Jakobsen, der dog lige nu kæmper med en skade i baglåret.

Uden løn i fire måneder
Det har dog ikke været ren optur det hele for Michael Jakobsen i Australien.

Som alle andre har australierne været ramt af corona, og det gik også ud over fodbolden og ikke mindst klubberne. For Michael Jakobsen kostede det dyrt.

Den australske regering diskede ganske vist op med hjælpepakker til fodboldklubberne, men de udenlandske spillere var ikke omfattet.

– Vi var to udlændinge i klubben, som gik i fire måneder uden at få løn. I den periode måtte vi som familie leve af opsparingen, og det var selvfølgelig en hård tid. Det var jo ikke målet med at tage til Australien.

– To andre udlændinge, vi havde i truppen, valgte med det samme at smutte tilbage til Europa, og det samme gjorde træneren, men jeg har en familie, og vi vurderede, at det ikke ville nytte noget at stikke halen mellem benene og løbe skrigende bort. Heldigvis kom vi godt igennem det, lyder det fra den danske midtstopper.

Michael Jakobsen og flere andre udlændinge forsøgte efterfølgende med hjælp fra Spillerforeningen i Australien at få de fire måneders løn udbetalt på et senere tidspunkt, men danskeren fortæller, at klubberne kunne gemme sig bag lovgivningen, som regeringen indførte under corona. Derfor er hver en krone gået tabt. 

“Hvornår fanden er der pause” 
Australien har nu en fin kontrol coronasituationen, og derfor er der godt med tilskuere på lægterne. Cirka 80 procent af kapaciteten er i brug, når det går løs i den australske A-League.

Her er Michael Jakobsen og holdkammeraterne i Adelaide United lige nu på tredjepladsen med blot et point op til topholdet Melbourne City. Danskeren fortæller om et fint niveau i australsk fodbold.

– Det er så længe siden, at jeg har spillet Superliga, at det er svært for mig at sammenligne de to ligaer, men i hvert fald Sydney FC og min tidligere klub Melbourne City, der investerer mest, har et rigtig fint niveau. Mange andre klubber satser primært på deres egne australske talenter, og så niveauet lidt lavere. Der er også et lønløft at tage hensyn til, men der kommer nogle gode spillere til ligaen engang imellem.

– Det er en fysisk liga, hvor spillet bølger meget frem og tilbage. Det minder nok lidt om norsk fodbold. Da jeg lige var kommet til Melbourne City, kan jeg huske, at jeg efter 20 minutter i de første par kampe tænkte ”hvornår fanden er der pause”, fordi det hele tiden var fra boks til boks.

– I Adelaide spiller vi lidt mere teknisk, men jeg skulle hilse og sige, at vi stadig bruger rigtig meget tid i styrkelokalet. Det handler mest om fysik, lyder det fra den tidligere danske landsholdsspiller.

Michael Jakobsens kontrakt med Adelaide United udløber efter denne sæson. Han fortæller, at fremtiden lige nu ikke er endeligt afklaret – læs mere her. 





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De overvejer Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Raser: Det er latterligt!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

LIVE: Slutfløjt i Parken

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg