Selv om Roland Nilsson nu er fortid i FC København, ændrer det ikke ved “Løvernes” mål i transfervinduet. De danske mestre skal fortsat bruge en angriber og en midterforsvarer, og meget tyder på, at de efterhånden har skudt sig ind på, hvem det skal være.
Læs også: FC København nærmer sig Tippeliga-topscorer
I midterforsvaret ligner Kris Stadsgaard et god bud på en kommende FCK-spiller, mens det i angrebet peger i retning af Djiby Fall eller norske Mostafa “Mos” Abdellaoue med sidstenævnte som favoritten.
Djiby Fall ligner således mere en langsigtet afløser for Dame N’Doye, mens 23-årige “Mos”, der i sidste sæson blev topscorer i Tippeligaen, i højere grad kan bruges som makker til den suveræne senegaleser. Men får vi så Abdellaoue at se ved siden af Dame N’Doye? Spørger man hovedpersonen selv er svaret tøvende.
– Jeg har kontrakt med Vålerenga (“Mos’” nuværende klub, red.) i et år endnu, og jeg gør hvad jeg kan, for at holde fokus på det, siger Mostafa Abdellaoue til tipsbladet.dk.
“Mos” skønnes at koste FC København i omegnen af ni millioner. Men selv hvis de danske mestre betaler Vålerenga dette beløb og får lov at forhandle personlige betingelser med topscoreren, kan han ikke garantere, at han forlader Oslo til fordel for København.
– Det er vanskeligt at sige. Det tænker jeg først over, hvis det bliver konkret og de to klubber bliver enige. Ellers er mit fokus på Vålerenga, fastslår angriberen, der dog ikke kan lade være med at være en smule smigret over FC Københavns interesse.
– FCK er en stor, god og spændende klub, som sandsynligvis spiller med i Champions League-gruppespillet i næste sæson, fortsætter han.
For halvandet år siden skiftede Mostafa Abdellaoues storebror, den norske landsholdsangriber “Moa”, fra Vålerenga til tyske Hannover 96. “Moa” kunne have valgt FC København, der også bød på ham, men han valgte udfordringerne i Bundesligaen frem for muligheden for Champions League-fodbold i Danmark. Ender “Mos” i samme dilemma som storebroderen, ser FC Københavns chancer imidlertid bedre ud denne gang.
– Den danske liga er en stor og god liga, og FC København har som sagt gode chancer for at spille med i gruppespillet i Champions League. Det er tiltalende. Men jeg prøver på ikke at bruge energi på andre klubber end Vålerenga, slutter Mostafa Abdellaoue.
Abdellaoue, der også har været i OBs søgelys, scorede 17 gange i den forgange i Tippeligaen-sæson. Her var han udlejet fra Vålerenga til konkurrenterne fra Tromsø.
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst