Brøndby er spurtet ud af startblokkene i forårets Superliga. Sejre over AC Horsens og FC Midtjylland fik mange til at tro, at en plads i top-seks var en formalitet. Men nej.
Brøndby snublede lige præcis dér, hvor de fleste regnede med tre sikre point, nemlig i Lyngby.
Noget der også overraskede Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting:
– Jamen, jeg havde bestemt ikke regnet med en Lyngby-sejr, men Brøndby havde selv chancerne til at afgøre kampen. Specielt Ohi Omoijuanfo og Nicolai Vallys har to store afbrændere som koster dyrt. Havde Ohi scoret på den i første halvleg, så havde kampen set anderledes ud, siger Stig Tøfting, der godt vil gå så langt som at kalde Brøndbys tilgang til kampen en anelse naiv.
– Ja, Brøndby og Jesper Sørensen vidste jo godt, at banen i Lyngby var tung og svær at spille på. Alligevel holdt de fast i deres måde at spille på, altså at kombinere sig igennem med masser af afleveringer. Det kalder selvfølgelig også på respekt, at de – ligesom FCN gjorde, da de gæstede Lyngby – holder fast i deres koncept, men i Danmark på den her årstid, skal man også kunne spille efter forholdene.
– Måske burde man have spillet mere direkte, altså få bolden hurtigere op mod Lyngbys felt og derfra skaber nogle chancer, lyder det fra Stig Tøfting.
Larmende tavshed på lægterne
Med 1-0-nederlaget var der altså ikke meget hjælp at hente fra Brøndby på de kanter, og det var der heller ikke fra tilskuerpladserne, hvor store dele af Brøndbys fans stadig er tavse som en protest mod de amerikanske ejere og frygten for, at de trækker udbytte ud af klubben.
En tavshed, der bestemt ikke gavner Brøndby, mener Stig Tøfting.
– Det var Lyngby-fansene man kunne høre, og der er ingen tvivl om, at det i hvertfald ikke gør noget godt for Brøndby, at de mangler den opbakning, de ellers er vant til.
Med nederlaget til Lyngby, så er næste rundes kamp mod Silkeborg jo en knald-eller-fald-kamp for at nå i medaljeslutspillet. Et nederlag, så er det slut. Hvis Brøndby-fansene virkelig vil hjælpe deres hold i en vigtig situation, så er det krafteddeme nu!
– Fansene har altid været Brøndbys stærke 12. mand, men ham mangler de nu. Så de burde jo få løst deres uoverensstemmelser, så de kan støtte holdet igen. For ryger Brøndby i nedrykningsspillet uden fare for at rykke ned, så kan man jo ikke tænke andet end at Brøndby-ejerne ikke har travlt med at få løst konflikten, siger Stig Tøfting.
Gigantisk gyser forude
Med Silkeborgs sejr over FCN, så kan det nemt vise sig, at Brøndby skal bruge seks point i de sidste to kampe, hvilket kommer bag på Tipsbladets kommentator.
– Det bliver jo en gigantisk gyser om de sidste pladser i slutspillet. Jeg tror, Brøndby skal bruge seks point i de to sidste kampe mod Silkeborg og FC Nordsjælland. Det er jo vildt at tænke på, at de skulle vinde fire ud af fem kampe for at komme med i slutspillet. Jeg havde trods alt forventet, at 10 point ville være nok, men vi bliver klogere efter hver eneste runde, siger Stig Tøfting.
RUNDENS TOP: Totalt Daramy-show I Parken. Selvfølgelig kom 7-0-sejren på en halvbillig baggrund med OB’s to røde kort, men Daramy var flyvende og involveret i stort set alle offensive aktioner. Skarp, fit og propfyldt med spillelyst. Kan man andet end at give ham chancen til næste landsholdsudtagelse? Nej, vel.
RUNDENS FLOP: OB’s første røde kort. Jeg er helt med på, at kombinationen af hånd på bolden og at frarøve modstanderen en oplagt scoringsmulighed i feltet giver både straffe og rødt ifølge lovbøgerne. Men når nu Adelgaard helt oplagt skvatter, og det er helt ubevidst, at han rammer bolden med armen, så er straffesparket helt ok, men det røde kort urimeligt. Her bør fodboldloven kigges igennem.
Stig Tøfting er Tipsbladets kommentator. Læs hans seneste klumme om AaB og FCM lige her.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen