Det er efterhånden blevet standard, når spillere sælges fra Superligaen, at der bliver forhandlet en videresalgsklausul ind i aftalen.
Modellen går ud på, at man som Superliga-klub får en andel i en lovende spillers næste salg, typisk fra en udenlandsk klub, hvilket eksempelvis FC Midtjylland nød godt af tidligere i denne måned, da Jens-Lys Cajuste skiftede fra Reims til Napoli.
Og det er ikke småpenge, Superliga-klubberne får ud af at have lagt videresalgsklausuler ind i spillersalg i tidligere transfervinduer.
Tipsbladets gennemgang af videresalgsklausuler i større handler i januar og hidtil i sommeren 2023 viser udløste videresalgsklausuler til en værdi på omkring 130 millioner kroner.
Det beløb blev fordoblet i løbet af den seneste uge, hvor både Mohammed Kudus og Jesper Lindstrøm skiftede klub.
Sådan hænger aftalerne sammen
I 99 ud af 100 tilfælde regnes videresalgsklausuler ud fra den profit, der er på transferbeløbet fraregnet beløbet på den første transfer.
Det vil eksempelvis sige, at da Mohammed Kudus blev solgt fra Ajax til West Ham for cirka 345 millioner kroner, fik FC Nordsjælland 15 procent af overskuddet i den transfer, som er på 270 millioner kroner, svarende til omtrent 40 millioner kroner.
I sjældne tilfælde kan klausulerne være tidsbegrænsede eller ændre sig over tid - det er dog kun i sjældne tilfælde.
I nogle tilfælde har klubber også forhandlet videresalgsklausuler, hvor størrelsen på procentsatserne afhang af, hvilke ligaer, den pågældende spiller siden blev solgt til.
Endvidere er det også afhængigt af den enkelte forhandling, hvordan to klubber med en videresalgsaftale præcist udregner, hvad profitten fra et videresalg er. Skal præstationsklausuler og udgifter til agenter modregnes, og hvordan når man præcist frem til, hvad den samlede profit er? Sådan tilfælde er endt i sager hos FIFA og i sidste ende sportsdomstolen CAS.
Der er også tilfælde, hvor to klubber involveret i en transfer tilsyneladende forsøger at snyde en tidligere klub med en videresalgsklasul for betaling.
I det danske fodboldmiljø ses Alexander Sørloths skifte fra Crystal Palace til RB Leipzig som et sådant tilfælde. På grund af særlige omstændigheder omkring Sørloths leje fra Crystal Palace til Trabzonspor sæsonen inden skiftet til RB Leipzig, et lejemål der blev brudt før tid, mente de involverede parter ikke, at FC Midtjylland havde ret til en andel i videresalget.
I en lang række andre tilfælde har klubber på forskellig vis forsøgt at snige sig uden om betalinger af videresalg ved at sælge en spiller videre til en tredje klub for et mindre beløb eller på fri transfer, som ikke berettigede til videresalg, hvorefter de selvsamme klubber handlede med andre spillere og dermed alligevel fik kanaliseret penge for den oprindelige transfer.
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
En kæmpe sejr
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
Eriksen ude med hård kritik
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
NYHEDER
