Transferplanen: Kommer FCM af med stort flop?

Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet analyserer løbende frem mod transferdeadline de 12 Superliga-klubbers transferplaner i vinterens transfervindue. Her retter vi fokus på FC Midtjylland.



Efter otte runder af Superligaen havde FC Midtjylland bare 11 point, men så fandt Thomas Thomasbergs tropper formen og overvintrer som rækkens førerhold.

Mange af de nye folk har fundet deres fødder, og spillere som Cho Gue-sung, Dario Osorio, Franculino og Sverrir Ingi Ingason har gjort det glimrende.

Efter et voldsomt transfervindue i sommer med mange svindedyre indkøb, ventes det at blive noget mere roligt i løbet af januar, hvor sportschef Svend Graversen allerede har gjort det klart, at man ønsker at holde på profilerne.

Vinterens tilgange:
Victor Bak (CD Mafra, lejeretur)
Valdemar Byskov (CD Mafra, lejeretur)
Victor Lind (IFK Norrköping, lejeretur)

Vinterens afgange:
Nikolas Dyhr (San Louis FC)

Kommende kontraktudløb:
Henrik Dalsgaard (30. juni 2024)
Armin Gigovic (30. juni 2024)

Her kan der sælges:
Lige nu er det svært at se, at der skulle blive solgt ud af profilerne inden transferdeadline. FC Midtjylland har fundet melodien, og klubben fra Ikast og Herning jagter mesterskabet.

Meldingen fra FCM er da også, at man ønsker at holde på alle mand.

Men Henrik Dalsgaard er interessant ud fra den betragtning, at han kun har et halvt år igen af sin aftale med FCM. Og så vigtig er han efterhånden ikke – også med tanke på, at Joel Andersson vender tilbage efter en længerevarende skade.

Ellers vil det være fra overskudslageret, at der kan være aktivitet. Juninho, Charles og Iver Fossum har alle ikke spillet meget. Især sidstnævnte ventes at være færdig i klubben efter bare et halvt års tid – han har slet, slet ikke slået til og står bare noteret for fire Superliga-kampe i denne sæson. Hans seneste kamp var i september. Han er måske efterårets største skuffelse.

Her kan der købes:
Man kan ikke afvise, at FC Midtjylland kommer til at handle ind, men grundlæggende er det et "hold på det vi har"-transfervindue for Claus Steinlein og ledelsen. Det er ikke altid, at man selv bestemmer sådan noget, så det bliver interessant at se, om der eksempelvis bliver behov for at styrke truppen med en centerback,

Siger man farvel til Iver Fossum og en spiller som Charles, skal man have en spiller ind, så man holder bredden i holdet.

Og så er det værd at holde øje med, om FC Midtjylland får smag for en spiller eller to fra CD Mafra, som har samme ejer som FCM. Ousmane Diao er en spiller, som Claus Steinlein her udtalt, at han ikke ønsker Mafra skal sælge, fordi han gerne ser spilleren i Danmark på et tidspunkt. Måske allerede i januar?

Nøglepersoner:
Thomas Thomasberg, cheftræner
Svend Graversen, sportschef (for nuværende)
Kristian Bach Bak, assisterende sportschef
Ove Pedersen, assisterende sportschef
Peter Sand, fodbolddirektør
Claus Steinlein, administrerende direktør



Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Bo Henriksen fyret

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Fyringstruet: – Han har to kampe

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Dansk landsholdsspiller vende hjem

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

– Brøndby er chanceløse

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes