Den danske venstreback Jacob Barrett Laursen har endnu ikke fået afklaring på sin fremtid. I sidste sæson var han lejet ud fra Juventus til OB, men om tre dage udløber dén kontrakt formelt, og så skal han i princippet tilbage til Torino.
Indtil videre træner han dog i OB frem til 1. juli, hvor lejeaftalen udløber, men det kan sagtens være, at den unge back får lov at fortsætte på Fyn. Ifølge Fyens Stiftstidende er Jacob Barrett Laursen således tæt på en ny aftale med OB, og dermed ser det ud til, at han forlader Juventus permanent.
Selv er spilleren dog fåmælt om situationen.
– Jeg kan ikke sige så meget, desværre. Lige nu arbejder vi på, hvad der skal ske. Som det ser ud lige nu, koncentrerer jeg mig egentlig bare om min fod, der har været brækket. Det andet kan jeg ikke svare på lige nu, siger Jacob Barrett Laursen til tipsbladet.dk.
– Som jeg har sagt mange gange før, er jeg glad for at være i OB. Det er en god klub med gode spillere, og som det ser ud lige, er jeg i OB, og andet kan jeg ikke rigtig fortælle, tilføjer han.
Jacob Barrett Laursen arbejder i øjeblikket på at komme tilbage på sporet efter at have brækket foden i en kamp mod FC Vestsjælland i foråret. Den unge back bliver ikke klar til sæsonstart, men arbejder på sagen.
– Det går fremad hele tiden, og det bliver bedre dag for dag. Det er ikke realistisk at blive formmæssigt klar til sæsonpremieren, men i forhold til at træne fuldt med, er det en mulighed, siger han.
Sidste sæson blev ødelagt meget af skader, men Jacob Barrett Laursen er alligevel positiv over sin første sæson i OB.
– Jeg ser lyst på det. Det har været dejligt at få noget tillid fra Troels og vise mig frem for nogle af fansene. Jeg har også fået bevist over for mig selv, at jeg godt kan være med på det her niveau. Det har været rigtig fint, når man ser bort fra, at jeg har været uheldig med hovedet og siden hen foden. Det har været både og, men jeg har taget en masse med fra de erfarne spillere. Det er første gang, jeg sådan rigtig har været med i en førsteholdstrup, så det har været rigtig fint, siger Jacob Barrett Laursen, der ikke er bekymret over sin endnu usikre fodboldfremtid.
– Det er ikke så meget det, jeg har i tankerne nu. Det handler egentlig bare om at komme tilbage på banen og komme i form igen. Det andet skal nok komme, siger han.
Jacob Barrett Laursen har kontrakt med Juventus frem til sommeren 2015, men meget tyder altså på, at OB udnytter sin købsoption på spilleren og sikrer sig ham permanent.
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
Mareridt for FC Augsburg
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
Peter Schmeichel taget på sengen
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
NYHEDER
Går langt ned i løn
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
