RANDERS (Tipsbladet): Som Tipsbladet i sidste uge kunne afsløre, er den norske Europa League-deltager Molde så interesseret i Randers FC's Mads Enggård, at nordmændene har afgivet et konkret bud på den unge midtbanespiller.
Der er endnu ikke enighed om et skifte.
Men med store chancer for, at Molde torsdag aften går videre i kvalifikationen efter 3-0 i første kamp over Cercle Brugge og dermed er garanteret minimum et ligaspil i Conference League, er det oplagt, at den norske klub kan være interesseret i en handel, der allerede falder på plads i starten af næste uge før registreringen til playoff-runden i Europa-turneringerne.
Tipsbladet traf tirsdag middag Randers' direktør Søren Pedersen til en snak om Superliga-starten og Mads Enggård-situationen, og selv om Randers-bossen understreger, der ikke er enighed, og at Enggård snildt kan fortsætte i klubben i hvert fald en halvsæson til, ligger en transfer i kortene.
– Det er jo i bund og grund det, vi går og venter på: At vi får et tilbud, vi synes er acceptabelt. Og får vi det, og synes Mads også, det er en interessant klub, jamen så kommer der en transfer, siger Søren Pedersen til Tipsbladet og afslører, at fremtiden var på agendaen til et møde tirsdag.
– Jeg havde en god snak med Mads i går, hvor vi var rimelig godt afstemt i forhold til, hvad vi vil, og selvfølgelig også hvad han gerne vil. Det tror jeg også hjælper os til, at vi kommer nemmere igennem det. Og det er også en måde for os at fortælle kommende spillere, at kommer man til Randers, og muligheden opstår, jamen så får man også mulighed for at komme videre, siger Søren Pedersen om Randers' åbne tilgang til Enggård-interessen, der også var varm løbende gennem det meste af 2023/24-sæsonen.
Dansk interesse
Søren Pedersen vil ikke tale konkrete klubnavne, men ligesom direktøren helst ville have solgt Filip Bundgaard i vinter, da forwarden endte i en rekordtransfer til Brøndby IF på 22 millioner kroner, vil Randers-direktøren helst sælge til udlandet.
Men først og fremmest vil klubben have den rigtige pris, Søren Pedersen ikke lægger skjul på skal være en rekordtransfer for Randers og dermed overgå Bundgaard-handlen, så derfor kan danske tilbud ikke udelukkes.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har de to mest pengestærke klubber FC København og FC Midtjylland ikke været på banen i forhold til Mads Enggård, der spillede ungdomsfodbold i FCM, men det skal Brøndby IF og AGF til gengæld have været, uden der er sket noget konkret på den front.
– Vores førsteprioritet er selvfølgelig at få spilleren solgt til udlandet. Ingen tvivl om, at det er det, vi helst vil. Men der kan også komme mulighed for en aftale med en af de store danske klubber, der bliver så gode, at de bliver svære at sige nej til. Men i den perfekte verden sælger vi helst vores spillere ud af landet, siger Søren Pedersen.
Er der mere end én dansk klub, der er interesseret?
– Det kan jeg ikke afsløre, men det er et godt bud, siger Søren Pedersen med et smil.
– Vi har det sådan, at Mads er en god spiller for os og vigtig for os sportsligt. Så kommer vi derhen, hvor det ikke bliver til noget, vil vi ikke stå og ærgre os over det. For så kommer det på et senere tidspunkt, og så kan han hjælpe os så længe. Vi er jo ikke i nød og står og skal bruge pengene fra den her transfer for at overleve. Vi har en lang aftale med ham og er et godt sted med Mads. Så det skal være fornuftigt for alle parter, for at det skal blive til noget, siger Søren Pedersen.
Randers FC har fået en fornuftig start på sæsonen med syv point i fire kampe og en række nye folk på især de offensive pladser, hvor sidste sæsons successpillere Mohammed Fuseini og Lasso Coulibaly skulle erstattes.
Mads Enggård har også gjort det så godt, at han er på en prestigefyldt udenlandsk talentliste – læs den historie her.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
BIZART