Som Tipsbladet for nylig kunne afsløre, er den 29-årige Sverrir Ingi Ingason en spiller, FC Midtjylland gerne vil købe fri denne sommer.
Den islandske anfører på landsholdet og i den græske topklub PAOK skal i FC Midtjylland træde ind på pladsen som omdrejningspunkt på banen, i midterforsvaret og i truppen, en rolle der blev ledig med forårets salg af klubikonet Erik Sviatchenko til Houston Dynamo.
PAOK's økonomi er ikke fantastisk, og med flere spillere fra førsteholdstruppen væk efter kontraktudløb og en længere ønskeseddel fra cheftræner Razvan Lucescu til nye spillere, kan den græske klub i teorien sagtens bruge pengene fra et salg af anføreren.
Om PAOK når op og får et beløb svarende til de 30-35 millioner kroner, man ideelt ønsker sig for at slippe den højt skattede anfører, er uvist.
Men ifølge Tipsbladets oplysninger er FC Midtjylland ikke alene om at være interesseret i den islandske midtstopper.
Flere andre klubber skal have holdt godt øje med Ingason og hans situation i PAOK, og en af de klubber, der skal være interesseret, er FK Krasnodar.
Sverrir Ingi Ingason har tidligere spillet i Rusland for FK Rostov.
Men det vil af særdeles indlysende årsager været et ekstremt kontroversielt skifte, hvis en nordisk landsholdsanfører flytter til russisk fodbold, nu hvor Ruslands styre med Vladimir Putin i spidsen på 17. måned fører angrebskrig mod Ukraine, og Ruslands virksomheder såvel som fodboldklubber er ramt af meget hårde sanktioner.
Andre klubber end Krasnodar skal også have Ingason på radaren.
Rusland er udstødt af det internationale samfund, og styret og dets væbnede styrker i Ukraine anklages for en lang række krigsforbrydelser og meget grove brud på såvel krigsretten som menneskerettighederne.
Den internationale straffedomstol ICC udstedte i marts en international arrestordre mod Ruslands præsident Vladimir Putin for kidnapning og deportation af ukrainske børn, der er blevet overleveret til russiske familier.
FK Krasnodar havde tidligere i denne måned 12 udenlandske spillere registreret.
Ingasons og den nuværende FCM-spiller Armin Gigovic' tidligere hjemby Rostov blev i sidste weekend kortvarigt besat af Wagner-gruppens styrker som del af Wagners leder Jevgenij Prigosjins væbnede oprør mod Vladimir Putins styre.
Krasnodar ligger et par hundrede kilometer fra Rostov såvel som det russiske besatte Krim.
Der er direkte forbindelser mellem PAOK og Rusland via PAOK's ejer, græsk-russiske Ivan Savvidis, der har siddet i parlamentet i Rusland.
Den islandske landsholdsspiller ligger i toppen af lønhierarkiet i PAOK, og FC Midtjylland får givetvis brug for at trække kraftigt på forskerordningen, der giver mulighed for at slippe med 27 procent plus arbejdsmarkedsbidrag på knap seks procent i skat. Til sammenligning kan professionelle sportsudøvere i Grækenland slippe med omkring 22 procent i skat.
Græske medier har rapporteret, at den islandske profil er interesseret i et skifte til FC Midtjylland, hvilket stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.
Ifølge islandske medier købte fodboldspilleren og hans bedre halvdel tidligere på året hus på Island.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Vild udtalelse blusser op i Italien

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Chikaneret i 90 minutter

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Hylder dansk debutant

– En stor beslutning

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Ikke sket i 8 år

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Holdt på stor hemmelighed

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Elkjær jubler over Frank

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’
