Gift Links har i år udviklet sig til en af Superligaens bedste spillere, og en hel del af æren skal tilskrives Uwe Rösler, som har omskolet kantspilleren til wingback og forløst hans talent.
Og at tyskeren har spillet en stor rolle i Gift Links’ gennembrud, ja, det lægger sydafrikaneren selv ikke skjul på.
I et stort interview med sydafrikanske iDiski Times’ papirudgave peger AGF-stjernen på tre trænere, der har haft stor indflydelse hans karriere – og en af dem er altså Uwe Rösler.
– Uwe Rösler, den tyske maskine, siger Gift Links i interviewet og tilføjer:
– Han har hjulpet mig meget, for det er ikke så nemt at gå fra at være kantspiller til at være wingback. Han kom med et nyt system, og han forklarede mig, hvorfor han ændrede systemet, og så sagde han bare til mig: ‘Gifty, jeg ser et stort potentiale, og jeg synes, du bare skal prøve at acceptere, at wingbacken bliver din nye position’. Og selvfølgelig prøvede jeg. De første par måneder var det lidt svært for mig at acceptere og bare prøve. Men jeg blev ved med at prøve, prøve, prøve.
– Og til sidst accepterede jeg, at det er min nye position. Og siden den dag har jeg ikke set mig tilbage. Jeg kører bare på og arbejder hårdt, og jeg er glad, for lige nu nyder jeg positonen, og det er lidt vildt. Jeg glemmer næsten, at jeg er en født kantspiller, men ja, jeg nyder at spille venstre wing-back.
‘Han gad f*cking ikke’
Som Uwe Rösler fortalte, da Tipsbladet i sidste uge spurgte AGF-bossen ind til Gift Links’ udvikling, var sydafrikaneren ellers ikke helt hooked på idéen om at skifte position til at starte.
– I starten skulle jeg overbevise ham om at spille til venstre, fordi han ville f*cking ikke spille til venstre. Hvor lang tid brugte jeg ikke lige at overbevise ham? Da jeg kom hertil, spillede jeg ham til venstre.
– I den første træningskamp mod AaB lagde han op til to mål af ‘Paddy’ på indlæg. Bagefter var han sådan ‘nej nej, der vil jeg ikke spille – jeg er højre wing.’ Så sagde jeg, ‘Gifty, vi har ikke en højre wing.’ ‘Nej nej, jeg er højre wing’, svarede Gift bare. Jeg forklarede ham, at vi ikke spiller 4-3-3 og at han ikke skal ind i banen. Men han holdt fast i, at han bare skulle spille højre wing, fortalte Uwe Rösler.

TransferLIVE: Tottenham tæt på nyt kæmpekøb

Pas på, FCK – FC Basel knuser modstander

Randers FC – Brøndby IF

Så byder de 430 millioner for Hjulmand

Tidligere FCK-stjerne søger ny klub på 12. måned

Transfernyt om Philip Billing

Var det Superligaen? Afviser bud fra Skandinavien

Jagtet af FCK – nu er han tæt på kæmpe transfer

Brøndby mod Strasbourg: Her er chancevurderingen

FCK prøvede – ny transferbombe i hollandsk klub

Neestrup: ‘Hold kæft de scorer mange mål!’

Efter flot første sæson: Nu vil jeg bide mig fast

Tæt på præsentation: Bliver ikke ham fra Brøndby

Tiden er ved at løbe ud for Roony Bardghji

Kæmpetransfer: ‘Han siger, han er halvt dansk’

Vejle Boldklub – FC Midtjylland

OB – AGF

Drømmemelding fra Vingegaards hold

Fantastisk for Skov – bekymring for Rønnow

Genialitet af dimensioner! Hans livs bedste aften

Afviser patetisk bud fra dansk klub: Spild af tid

Afsløring: Bombe – gigantisk bud på Walle Egeli

Viborg FF – Silkeborg IF

Newcastle tager stor Isak-beslutning

Rajovic fik fremragende startdebut

Bayern sejrer i tempofyldt tysk Super Cup-duel

Glad Thomas Frank: Der var sommerfugle i maven

Det ser sort ud for Bischoff

– Den ultimative prøvelse for Brøndby

Matt O’Riley siger ja til kæmpeklub

‘Jeg lærte af det’

Haaland og Manchester City kværner Wolverhampton

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Roony Bardghji er rejst med – må ikke spille

‘Jeg hadede det helt vildt – vil ikke høre det’

Ankergren er vild med Hermansen

Bekræfter intensiv transferjagt

Pione Sisto ikke interesseret

Imponerende: Fredericia vinder igen i Superligaen

Glæd jer, FCK: ‘Jeg er på 80 procent nu’

Islandsk invasion af Brøndby Stadion

Bekræfter: Nu sker det

Drømmesigningen i FCK? Her er hans kongeløn

Tordner mod stjerne

Ny FCK-kontrakt? ‘De stirrer på hinanden´

Philip Zinckernagel stråler i MLS

Netmasker blafrer i Lissabon

Perfekt start for Thomas Frank

Lyngby løfter rærlig indsats med flot comeback

Stor opfordring: Her skal United handle

Fuglsang stopper karrieren: Hvad skal der ske nu?

Flop sikrede Liverpool en perfekt premiere

Tung dyst hos Nordens Stolthed

Historisk sejr

Det var torskedumt