Vild med Uwe Rösler: ‘Den tyske maskine!’

AGF-stjernen fremhæver Uwe Rösler som en af de vigtigste trænere i sin karriere.



Gift Links har i år udviklet sig til en af Superligaens bedste spillere, og en hel del af æren skal tilskrives Uwe Rösler, som har omskolet kantspilleren til wingback og forløst hans talent. 

Og at tyskeren har spillet en stor rolle i Gift Links’ gennembrud, ja, det lægger sydafrikaneren selv ikke skjul på. 

I et stort interview med sydafrikanske iDiski Times’ papirudgave peger AGF-stjernen på tre trænere, der har haft stor indflydelse hans karriere – og en af dem er altså Uwe Rösler.  

– Uwe Rösler, den tyske maskine, siger Gift Links i interviewet og tilføjer: 

–  Han har hjulpet mig meget, for det er ikke så nemt at gå fra at være kantspiller til at være wingback. Han kom med et nyt system, og han forklarede mig, hvorfor han ændrede systemet, og så sagde han bare til mig: ‘Gifty, jeg ser et stort potentiale, og jeg synes, du bare skal prøve at acceptere, at wingbacken bliver din nye position’. Og selvfølgelig prøvede jeg. De første par måneder var det lidt svært for mig at acceptere og bare prøve. Men jeg blev ved med at prøve, prøve, prøve.

– Og til sidst accepterede jeg, at det er min nye position. Og siden den dag har jeg ikke set mig tilbage. Jeg kører bare på og arbejder hårdt, og jeg er glad, for lige nu nyder jeg positonen, og det er lidt vildt. Jeg glemmer næsten, at jeg er en født kantspiller, men ja, jeg nyder at spille venstre wing-back.

‘Han gad f*cking ikke’

Som Uwe Rösler fortalte, da Tipsbladet i sidste uge spurgte AGF-bossen ind til Gift Links’ udvikling, var sydafrikaneren ellers ikke helt hooked på idéen om at skifte position til at starte. 

– I starten skulle jeg overbevise ham om at spille til venstre, fordi han ville f*cking ikke spille til venstre. Hvor lang tid brugte jeg ikke lige at overbevise ham? Da jeg kom hertil, spillede jeg ham til venstre. 

– I den første træningskamp mod AaB lagde han op til to mål af ‘Paddy’ på indlæg. Bagefter var han sådan ‘nej nej, der vil jeg ikke spille – jeg er højre wing.’ Så sagde jeg, ‘Gifty, vi har ikke en højre wing.’ ‘Nej nej, jeg er højre wing’, svarede Gift bare. Jeg forklarede ham, at vi ikke spiller 4-3-3 og at han ikke skal ind i banen. Men han holdt fast i, at han bare skulle spille højre wing, fortalte Uwe Rösler.

Her kan du læse et stort portræt af Gift Links, hvor fire kilder – heriblandt Peter Christiansen og Uwe Rösler – udtaler sig om sydafrikanerens vilde optur. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

De overvejer Christian Eriksen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig