XG: Dag og nat for Brøndby IF uden Uhre

DATAANALYSE: Tipsbladet ser nærmere på sæsonen, der gik i Superliga-klubberne. Her ser vi på Brøndby IF, der skabte og tillod cirka lige mange store chancer gennem sæsonen, men hvor der var kæmpe forskelle undervejs.



Brøndby skilte sig ikke ud i sæsonen, hvis vi sammenligner med den øvrige Superliga. De blågule leverede næsten spot on på gennemsnittet for ligaen (42.39 xG / xGA) med de henholdsvis 40.28 xG man skabte af egne chancer og de 40.16 xGA tillod modstanderne.

I praksis havde man endda den kvalitet blot at indkassere 34 (altså bedre end det man gennemsnitligt kunne forvente – peger mod en bedre end gennemsnittet keeperpræstation) og selv levere tæt på spot on det forventelige med 38 scorede mål.

Men tallene dækker over en i den grad kontrastfyldt sæson. For det var langt fra lige ud af landevejen for Brøndby. Indledningen var rodet, præget af manglende rytmer i præstationerne, og ikke mindst en offensiv der ikke helt konverterede som forventet, og en defensiv der ikke helt fandt melodien.

Efter den første håndfuld kampe af Superligaen var spillet, og Brøndby ikke havde fået kapitaliseret af deres chancer ramte de blågule en negativ udvikling. Man kunne notere sig en tiltagende ringere evne til at afholde modstanderne fra chancer, og en offensiv der ikke kunne holde trit med det tiltagende tempo hvorved defensiven blev værre.

Br__ndby_xG_2021_2022

Tingene vendte dog mod det bedre desto længere hen på efteråret turneringen kom. Men. Og der var et stort men. Brøndby fik i overflod af point på kontoen til trods for at data slet ikke tilskrev dem den mængde af point ud fra det statistiske grundlag.

Dermed ikke sagt at Brøndby skulle have tabt en stor mængde af de kampe (i rækken af sejre i træk), men de blågule fik i den grad tippet vægtskålen til egen side og ranet pointene til sig qua især en ekstrem effektiv offensiv.

Brøndby oplevede groft sagt en række kampe, hvor egenproduktionen svingede mellem 1-2 mål og modstandernes tilsvarende lå mellem 0-1, hvor fodboldgudernes gunst oftest tilsmilede Brøndby med sejre til følge.

Mod grundspillets slutning ramte Brøndby en massiv mur. En rigtig voldsom mur. Defensivt eksploderede modstandernes chancer, xGA steg voldsomt (og blev også konverteret til mål), mens Brøndbys egen evne til at skabe chancer (xG) styrtdykkede som Goose i Top Gun, ligesom evnen til at konvertere chancer til mål var savnet på Vestegnen i den periode.

Læs også vores guide til, hvordan man forstår Expected Goals.

Det var et tveægget sværd Brøndby rendte ind i da slutspillet startede, for problemerne defensivt var til at tage og føle på. Man tillod mere og indkasserede mere end længe set. Og offensivt var man også dykket i evnen til at skabe chancer, og de chancer man trods alt skabte fik man slet ikke udnyttet. Manglende kvalitet i afslutningerne var en reel ting for Brøndby. Man performede ganske enkelt under gennemsnittet.

Der var elementer til sidst i slutspillet der pegede mod en vis genopretning. Defensivt var man stadig ikke nået tidligere tiders styrke og evne til at begrænse modstandernes chancer, men offensiv fik man hævet evnen til at skabe chancer og ikke mindst konvertere dem til mål.

Brøndby ramte en kontrasternes sæson. Fra en overeffektiv offensiv (der konverterede chancerne over gennemsnittet) i efterår, hvor tingene tippede Brøndbys vej til et forår med defensive udfordringer og en offensiv med manglende evner til både at skabe chancer og konvertere dem. Brøndby performede ikke til top 3, og måtte nøjes med at være i mixet til at være best of the rest. Det blev til en fjerdeplads.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





STORT INTERVIEW

“Udenrigsministeren” står bag utroligt FCM-scoop

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Stjerner sender besked til Froholdt



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Randers FC – AGF

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert undrer sig: Få nu de røde kort frem!

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Kæmpe triumf for Frank

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Viborg FF – FC Midtjylland



Kenneth_Emil_Petersen

Benhård kritik af FCK-stjerne: Dårlig opførsel!

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

De er klar til at købe Mohamed Salah

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Trækker overskrifter i Sydkorea

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen



AVIS

Spekulerer i vildt rygte

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Danskerscoringerne væltede ind

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Sløvt Londonderby

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano