Brøndby skilte sig ikke ud i sæsonen, hvis vi sammenligner med den øvrige Superliga. De blågule leverede næsten spot on på gennemsnittet for ligaen (42.39 xG / xGA) med de henholdsvis 40.28 xG man skabte af egne chancer og de 40.16 xGA tillod modstanderne.
I praksis havde man endda den kvalitet blot at indkassere 34 (altså bedre end det man gennemsnitligt kunne forvente – peger mod en bedre end gennemsnittet keeperpræstation) og selv levere tæt på spot on det forventelige med 38 scorede mål.
Men tallene dækker over en i den grad kontrastfyldt sæson. For det var langt fra lige ud af landevejen for Brøndby. Indledningen var rodet, præget af manglende rytmer i præstationerne, og ikke mindst en offensiv der ikke helt konverterede som forventet, og en defensiv der ikke helt fandt melodien.
Efter den første håndfuld kampe af Superligaen var spillet, og Brøndby ikke havde fået kapitaliseret af deres chancer ramte de blågule en negativ udvikling. Man kunne notere sig en tiltagende ringere evne til at afholde modstanderne fra chancer, og en offensiv der ikke kunne holde trit med det tiltagende tempo hvorved defensiven blev værre.

Tingene vendte dog mod det bedre desto længere hen på efteråret turneringen kom. Men. Og der var et stort men. Brøndby fik i overflod af point på kontoen til trods for at data slet ikke tilskrev dem den mængde af point ud fra det statistiske grundlag.
Dermed ikke sagt at Brøndby skulle have tabt en stor mængde af de kampe (i rækken af sejre i træk), men de blågule fik i den grad tippet vægtskålen til egen side og ranet pointene til sig qua især en ekstrem effektiv offensiv.
Brøndby oplevede groft sagt en række kampe, hvor egenproduktionen svingede mellem 1-2 mål og modstandernes tilsvarende lå mellem 0-1, hvor fodboldgudernes gunst oftest tilsmilede Brøndby med sejre til følge.
Mod grundspillets slutning ramte Brøndby en massiv mur. En rigtig voldsom mur. Defensivt eksploderede modstandernes chancer, xGA steg voldsomt (og blev også konverteret til mål), mens Brøndbys egen evne til at skabe chancer (xG) styrtdykkede som Goose i Top Gun, ligesom evnen til at konvertere chancer til mål var savnet på Vestegnen i den periode.
Læs også vores guide til, hvordan man forstår Expected Goals.
Det var et tveægget sværd Brøndby rendte ind i da slutspillet startede, for problemerne defensivt var til at tage og føle på. Man tillod mere og indkasserede mere end længe set. Og offensivt var man også dykket i evnen til at skabe chancer, og de chancer man trods alt skabte fik man slet ikke udnyttet. Manglende kvalitet i afslutningerne var en reel ting for Brøndby. Man performede ganske enkelt under gennemsnittet.
Der var elementer til sidst i slutspillet der pegede mod en vis genopretning. Defensivt var man stadig ikke nået tidligere tiders styrke og evne til at begrænse modstandernes chancer, men offensiv fik man hævet evnen til at skabe chancer og ikke mindst konvertere dem til mål.
Brøndby ramte en kontrasternes sæson. Fra en overeffektiv offensiv (der konverterede chancerne over gennemsnittet) i efterår, hvor tingene tippede Brøndbys vej til et forår med defensive udfordringer og en offensiv med manglende evner til både at skabe chancer og konvertere dem. Brøndby performede ikke til top 3, og måtte nøjes med at være i mixet til at være best of the rest. Det blev til en fjerdeplads.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
NYHEDER
Stor ydmygelse
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
Wrexham slår Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
