Kræver milliarder i Qatar: Nu svarer FIFA

Migrantarbejdere skal have del i overskuddet, når Fifa gør kassen op efter VM i Qatar, mener organisationer.



Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) kan godt finde den helt store pengepung frem, hvis det står til ni internationale organisationer.

Organisationerne mener, at Fifa som minimum skal hoste op med 440 millioner dollar – 3,1 milliard kroner – i kompensation for den skade, forbundet sammen med Qatar har forvoldt tusindvis af migrantarbejdere under forberedelserne til VM i fodbold.

Det skriver blandt andet Amnesty International, Human Rights Watch og en sammenslutning af europæiske fodboldfans i et åbent brev til Fifa-præsident Gianni Infantino.

Pengene, som svarer til præmiepuljen ved VM, skal blandt andet gå til migrantarbejdere, som er kommet til skade eller ikke har fået deres løn. Og så skal familierne til de migrantarbejdere, der har mistet livet, kompenseres.

– Beløbet repræsenterer blot en lille procentdel af Fifas forventede omsætning på seks milliarder dollar (42 milliarder kroner) ved VM og de 1,6 milliarder dollar (11 milliarder kroner), som Fifa har i reserve, lyder det fra Amnesty.

En talsmand fra Fifa siger i et skriftligt svar til Radio4, at mange arbejdere allerede har modtaget kompensation.

– Talrige arbejdere har modtaget kompensation i forskellige former, inklusive betaling af udestående løn, tilbagebetaling af rekrutteringsafgift gennem Supreme Committees universelle tilbagebetalingsordning og andre former for kompensation.

– Som en del af Supreme Committees indsats for at forsikre tilbagebetaling af rekrutteringsafgifter har arbejdere for eksempel modtaget en total på 22,6 millioner dollar per december 2021 og yderligere 5,7 millioner dollar fra entreprenører.

– Andre former for kompensation inkluderer styrkelsen af firmaprocedurer for at forhindre gentagelser eller straffeforanstaltninger iværksat af turneringsarrangører eller arbejdsministeriet, skriver Fifa.

Qatar blev tildelt VM-værtskabet i 2010 og har siden arbejdet på at få infrastrukturen på plads. Veje er blevet anlagt, stadioner er blevet opført – og meget mere.

Til det arbejde har ørkenstaten hentet tusindvis af migrantarbejdere til landet fra særligt asiatiske og afrikanske lande.

Amnesty har i flere år sat fokus på de kummerlige forhold, som migrantarbejdere er blevet budt i Qatar.

Organisationen har dokumenteret, hvordan Qatar har forbrudt sig mod menneskerettighederne i behandlingen af migrantarbejdere.

Der har blandt andet været problemer med levestandard og lønudbetaling. Derudover har tusindvis af migrantarbejdere i strid med Qatars egen lovgivning betalt såkaldte rekrutteringsgebyr for overhovedet at få lov at arbejde i Qatar.

Amnesty har desuden flere gange sat tal på, hvor mange migrantarbejdere der har mistet livet i forbindelse med deres arbejde.

Det har været medvirkende til, at Fifa er blevet tvunget til at fokusere på problemerne. Qatar har da også leveret forbedringer, medgiver Amnesty og de øvrige organisationer i deres brev til Infantino.

Men det har ikke været tilstrækkeligt, understreges det.

– Til dato har hverken Fifa eller Qatar opfyldt deres respektive ansvar og forpligtelser i denne henseende, lyder det i brevet.

VM begynder i Qatar 21. november.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Kanariefugle æder Samuraier

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spændende melding

Storroser 18-årig FCK-spiller

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

De vil have Gaaei – her er prisen

Tyskland – Paraguay

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Brasilien – Japan

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”