Danske sponsorer bliver trods regnbuebind-forbud

At DBU og landsholdet har opgivet at bruge regnbue-anførerbindet, får ikke sponsorerne til at trække sig.



De fem danske hovedsponsorer for herrelandsholdet i fodbold fortsætter deres støtte og sponsorater til holdet – også selv om DBU har besluttet, at landsholdets anfører ikke skal bruge det omdiskuterede One Love-anførerbind.

Det oplyser både Carlsberg, Stark, Hummel, Forenet Kredit og Danske Spil til Ritzau.

Tirsdag har debatten om netop anførerbindet ved VM i fodbold i Qatar ellers fået en af det tyske landsholds sponsorer, dagligvarekæden Rewe, til at trække sig.

Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) har truet syv nationer, herunder Danmark og Tyskland, med sportslige sanktioner, hvis anførerne på deres hold bærer det omdiskuterede anførerbind under VM.

Konsekvensen kunne blandt andet være et gult kort til anføreren.

Derfor bar den danske anfører Simon Kjær ikke armbåndet under Danmarks kamp mod Tunesien tirsdag. Det gjorde Hollands Virgil van Dijk og Harry Kane fra England heller ikke mandag.

Bryggerikoncernen Carlsberg, som har været sponsor for landsholdet siden 1978, kalder Fifas forbud mod armbindet en stor skuffelse.

Hverken det eller at DBU retter ind, får dog Carlsberg til at ville trække sig.

– Vi er ekstremt skuffede over Fifas beslutning. Vi bakker dog fortsat 100 procent op om det danske landshold. Det får derfor heller ikke betydning for vores sponsorat, skriver Tanja Frederiksen, global kommunikationsdirektør i Carlsberg, i et skriftligt svar til Ritzau.

Også Hummel, Forenet Kredit og Danske Spil giver over for Ritzau udtryk for skuffelse over Fifas forbud.

Samtidig understreger de, at det ikke får nogen konsekvenser for deres sponsorater, at DBU og landsholdet retter ind efter Fifas forbud mod regnbue-anførerbindet.

Jens Velling, kommunikationschef i byggemarkedskæden Stark, vælger at se det positive i debatten om armbindet.

– Der ses jo netop i disse dage en livlig debat om eksempelvis menneske- og arbejdstagerrettigheder i Qatar, og det er positivt.

– Vi er enige med DBU og Amnesty International, der mener, at det er bedre at deltage og tage dialogen end at blive væk og stille sig uden for indflydelse.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Messi sætter ord på vildt drama

Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Spændende transfermelding om Maxsø



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Argentina i VM-finalen efter nyt drama

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

‘Det var verdens undergang’

Er han løsningen i AGF?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Begejstret for Jacob Neestrup

Derfor trækker FC København-transfer ud

Transferbombe i Manchester United

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Stortalent skriver under med FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub