Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 20.00
Spillested: Fisht Stadium, Sochi
Dommer: Endnu ikke fastlagt
Pulje: Gruppe B
På TV: TV 2
Hashtag: #PORSPA #VMDK
Holdnyt:
Portugal:
De forsvarende EM-vindere fra Portugal åbner VM-slutrunden med en svær kamp mod Spanien, men omvendt vil en god start give Fernando Santos’ mandskab et glimrende rygstød til resten af turneringen.
Den altoverskyggende stjerne hedder naturligvis Cristiano Ronaldo, og han skal selvsagt levere, hvis Portugal skal nå langt. Men som man også så for to år siden, må ikke alt være bundet op på Ronaldo. Der er brug for, at andre også træder til og leverer. Hold øje med Bernardo Silva fra Manchester City og Goncalo Guedes – de er spillere, der meget vel kan komme til at trække et stort læs offensivt.
Defensivt er der masser af rutine – det er folk i 30’erne, der primært huserer centralt i forsvaret.
Spanien:
Nye stjerner er på vej frem i Spanien, og det spanske landshold ligner et godt bud på en nation, der kommer langt ved dette VM. Der er nyt og ungt blod i truppen, som er blandet med rutinen i form af spillere som Andres Iniesta.
Men hvilken betydning får den yderst dramatiske og meget overraskende fyring af Julen Lopetegui? Landstræneren blev fyret bare to dage før opgøret mod Portugal.
I testkampene har det været en blandet landhandel for Spanien. Uafgjort mod Tyskland i marts efterfulgt af en 6-1 sejr over Argentina. I juni blev det skuffende til 1-1 mod Schweiz, inden Tunesien blev besejret 1-0.
Alvaro Odriozola har spillet testkampene, fordi Dani Carvajal har døjet med en skade. Sidstnævnte er tvivlsom til kampen.
Karantæne:
Portugal: Ingen
Spanien: Ingen
Bud på startopstilllinger:
Portugal (4-4-2): Patricio – Soares, Pepe, Alves, Guerreiro – Silva, Moutinho, Carvalho, Fernandes – Ronaldo, Guedes
Spanien (4-3-2-1): De Gea – Odriozola, Ramos, Pique, Alba – Iniesta, Busquets, Thiago – Silva, Isco – Rodrigo
Profilen:
Portugal kan sagtens komme under pres, men det vil formentlig passe holdet fint at stå lidt dybt og i stedet leve på omstillinger, hvor der er dygtige folk som Cristiano Ronaldo, Bernardo Silva og Goncalo Gueves. Det kræver, at der bliver brudt nogle bolde på den centrale midtbane, så omstillingerne kan køres, og her får William Carvalho en vigtig rolle. Sporting CP-profilen er et anker defensivt og får til opgave at dække af i de rum, hvor mellemrumsspillere som David Silva normalt huserer.
Vidste du, at..:
De spanske angribere har tilsammen blot scoret 13 gange for Spanien. Til sammenligning har David Silva scoret 35 gange for Spanien, Andrés Iniesta har scoret 14, og forsvarsspiller Sergio Ramos har scoret 13. Det fortæller, at Spanien har lidt svært ved at få mål fra angriberne.
Dom:
Det tegner til at blive et tæt opgør mellem landshold, der skal godt fra start. Spanien er som nævnt en af forhåndsfavoritterne, mens Portugal igen kommer til slutrunden som en outsider.
Spanien har mest at byde på, men spørgsmålet er, om holdet har nok kvalitet på den sidste tredjedel, og om holdet er såret efter fyringen af landstræneren? Hvem skal score målene? Det kan meget vel ende ud med at blive et opgør, hvor Spanien har bolden meget, har svært ved at skabe kæmpechancer, men alligevel får scoret en enkelt gang. Det vil også ligne Portugal at udnytte en af de muligheder, der opstår den anden vej.
1-1 kan begge hold leve med – det er derfor buddet på kampens resultat.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Barcelona vandt 7-2
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
