Nye nigerianere på vej til FCM

FC Midtjylland får tilgang af et nyt kuld unge nigerianske spillere senere på året.



FC Midtjyllands akademidirektør Claus Stenlein og sportsdirektør Jens Ørgaard har den seneste tid været endnu et smut forbi klubbens akademi i det afrikanske land, Nigeria. Akademiet, der tidligere har opfostret spillere som Oluwafemi Ajilore, Adigun Salami og Baba Collins, er blevet ombygget så det nu ser noget anderledes ud end det gjorde for fem år siden, da midtjyderne gik ind i projektet.

– Vores akademichef Churchill Oliseh har bygget et helt nyt akademi. Det er det flotteste i Nigeria. Et rent Hotel D’angleterre efter nigerianske forhold. Det er pengene fra vores salg af Femi (Oluwafemi Ajilore red.) til holllandske Groningen , der har finansieret det. Akademiet er et helt enormt kvantespring, og noget, vi virkelig kan være stolte af. Vi har gjort en stor forskel dernede. Især socialt, men  også fodboldmæssigt. Nu har spillerne dernedefra rent faktisk lært at sparke til en rigtig bold, når de kommer herop. For mig at se har vi lavet et kvantespring på 40 år på bare fem år, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.

Et akademi som det nye skal naturligvis også opfostre nye, dygtige spillere. Og de er på vej, afslører Claus Steinlein.

– Der var nogle meget spændende spillere dernede. Desværre kan vi (på grund af nye regler red.) først hente dem herop, når de er 18 år. Men vi får nogle nye, 18-årige nigerianere at se i FC Midtjylland inden for det næste halve år, fortæller Steinlein.

Samtilige 13 nigerianske spilllere, som FC Midtjylland gennem de seneste fem år har hentet til Danmark spiler i dag fodbold på topplan. Ingen er sendt retur til Afrika. Og akademidirektøren hos Ulvene mener, at de nigerianere, der har været i FC Midtjylland har haft stor betydning for dansk fodbold.

– Uden vores afrikanske spillere havde vi ikke solgt Simon Kjær til Italien. Og så havde Simon ikke været den spiller, han er i dag. Han har fået uvurderlig sparring ved at spille overfor et muskelbundt som Baba Colllins syv dage om ugen til træning, mener Claus Steinlein.

FC Midtjylland har i øjeblikket fem nigerianske spillere tilknyttet førsteholdstruppen. Det drejer sig om Adigun Salami, Rilwan Hassan, Izunna Uzochukwu, Baba Collins og Jude Nworuh.





TransferLIVE: Vil hente FC Midtjylland-angriber



TOPNYHED

Åbne for at sælge


Årets vildeste transfer? I dialog om Messi

Afslører vanvittig kontrakt

På vej til FCK? Han er en af ligaens lønkonger

Råder Superliga-klubber: Hent disse 6 spillere

Helt vildt – udlejet Superliga-angriber målamok

Rekordtransfer – Superliga-klub tæt på kæmpetalent

Klar opfordring til ny FCK-stjerne


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Henter de Eriksen? ‘Han er interessant for dem’

Guldregn i FCM? Tidligere profil koster 224 mio kr

Moukoko er forfulgt af skandaler

“Chokeret” over Nørgaards vilde skifte



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


‘Bekymring’ i Liverpool – stjerne vil væk

FCK-transfer går verden rundt

Superliga-bombe: ‘Intet er underskrevet’

Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’

‘Det transferrygte kilder alle de rigtige steder!’


NYHEDER

Forstår slet ikke Kvistgaarden-pris


Drømmetransfer: Men der er et stort problem

Genialt, Brøndby – køb da ham!

Afslører: Flere Superliga-køb på trapperne

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Dansk tennishåb er tæt på Grand Slam-debut!

AGF i ny formation: Derfor skifter Poulsen

De henter dansk stortalent



Ny FCM-komet? ‘Han er næsten altid afgørende’

Kæmpe lønnedgang i FCK? Han tjener kassen

Bekræfter option

Officielt: FC København handler igen

Så meget betaler FCK for Moukoko


TOPNYHED

Tjener kassen: Her er Anders Dreyers kongeløn


Jubler over ny FCK’er: ‘Det er rigtig fedt!’

Brøndby henter ny angriber

Nadia Nadim tordner mod sin træner

Nu sker det! Nørgaard skal til lægetjek

Pludselig åbning for Mohamed Daramy og co.

Milliondrama! Klubber dybt uenige om dansker

FCK-direktør: ‘Aftalen var stort set på plads’



Tidligere Liverpool-målmand på blokken i FCK

Kæmpe bombe – FC København tæt på supertalent

Kylian Mbappé sagsøger PSG

FC København præsenterer nyt indkøb

Nedtur for La Rojita i Rumænien

Liverpool-talent sparker England i EM-finale

Enighed – Mikael Anderson til lægetjek

Ny milliardkontrakt? Ronaldo har alt på plads

AGF åbner for spillersalg: ‘Vi er for mange’

Afsløring: Hillerød henter målmand i FC Utrecht

Hylder Roony-skifte: Jeg havde valgt det samme!

Fortæller landsmand: Jeg vil væk fra Liverpool



FCK melder ud: Det vil vrimle med HSV-fans

Kæmpeklub byder på Christian Nørgaard

Kæmper om dansk stjernes underskrift