Det skulle have været så godt, men endte utrolig skidt mellem FC København og Franco Mussis. I går blev midtbanespilleren solgt tilbage til San Lorenzo i hjemlandet Argentina efter et ophold i FC København, der blev en fiasko, og et lejemål i Genoa, der ikke rettede op på tingene. FCK havde ellers store forventninger til Mussis, der efter historisk langtrukne forhandlinger blev købt for et år siden og tiltrådte i FCK forud for denne sæson.
Tilpasningsproblemer og dårlig form blev dog overskrifterne for Franco Mussis i Europa, og den triste udgang ærgrer naturligvis FCK-scout Lars Højer, som var manden, der opdagede Franco Mussis og anbefalede FC København at købe ham.
– Jeg havde store forventninger til Franco Mussis. Vi vidste godt, at der var et tema omkring integration, men det virkede som et godt match, og vi havde gjort alt det forarbejde, vi kunne. Desværre var det vanskeligere at få ham integreret, end vi havde forventet, og det var vores håb, at han kunne komme efter det i Genoa. Det skete så ikke, og det er enormt skuffende. Det må vi erkende, siger Lars Højer til tipsbladet.dk.
Han føler ikke, der var meget, han og FC København kunne have gjort anderledes i bestræbelserne på at få Franco Mussis til Danmark.
– Vi følte, at vi gjorde, hvad vi kunne. Vi havde fulgt ham i lang tid og havde mange samtaler med ham. Det lykkedes os at få ham for snuden af større klubber, og det var blandt andet fordi, at Mussis følte, at FCK ville være den rigtige klub for ham på dette tidspunkt af hans karriere. Vi havde også mange snakke med hans agent og var hele tiden opmærksomme på, at han skulle vænne sig til en ny kultur, så jeg vil sige, at vi var grundige i vores arbejde, fastslår Lars Højer og tilføjer:
– Problemet var, at han mødte op i Danmark i alt for dårlig form. Han havde ligget helt stille i sin ferie, så han kunne slet ikke være med til træningen. Han undervurderede træningen alt, alt for meget.
Nu hvor I har gjort jer de her erfaringer med Franco Mussis, betyder det så, at I er færdige med at kigge efter spillere i Argentina og Sydamerika i det hele taget?
– Det skal vi have en snak om. Vi skal helt sikkert have evalueret på, hvad vi kunne have gjort anderledes, og i den forbindelse er det også oplagt at drøfte, om vi skal gøre noget andet i fremtiden. I sidste ende er det jo Ståle Solbakken, der træffer beslutningen, slutter Lars Højer.
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
TOPNYHED
Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
INTERVIEW
Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
MEDIE
Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
Alle storroser Dario Osorio
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
Her trækkes der lod til VM
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i luften i London
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
