Silkeborg-transfers: Kom nu, Kent!

Silkeborg-fan Jesper Koerstz Jensen ser tilbage på transfervinduet i det midtjyske.



FCN_250x257For det første er jeg glad for, at telefonen ikke ringede på transfervinduets sidste aften.

Jeg havde en aftale med Tipsbladet om, at de ville ringe til mig, hvis der skete noget dramatisk, og alle Silkeborg-fans vidste, at det potentielle drama lå i, at der kunne komme en agent med en pose dollars og lokke Tonni fra Taastrup videre til en eksotisk adresse.

Og det skete heldigvis ikke.

Så overordnet set var det lækkert, at vi ikke mistede andre nøglespillere end Pelle Mattsson, som vi jo på bedste pædagogiske vis var blevet forberedt på at tage afsked med i særdeles god tid.

Jeg synes til gengæld, det virker underligt, at man ikke vil have mere konkurrence på backpladserne.

Gør det glimrende, men…

(Jens Martin) Gammelby gør det glimrende, men det jo umiddelbart lige i underkanten med en 30-årig til at levere alt det gode backspil i en Superliga-klub.

Og vi må jo bare konstatere, at Andreas Poulsen og Montana ikke har formået at løfte venstresiden indtil videre.  

Og så havde det da også været lækkert med en klassestopper til at sikre noget stabilitet, når man tager vores mange skader i betragtning.

Men her har man haft is i maven og hentet 20-årige Benjamin Clemmensen som en ekstra gardering, og det er jo genialt hvis det lykkes, men også noget af en chance at tage på et sårbart tidspunkt.

Men udover ovenstående forstår jeg godt rationalet.

Artiklen fortsætter under billedet…

Jeg ser heller ingen grund til at hente en midtbanespiller som direkte erstatning for Pelle, når vi har både Freundlich og Boesen i truppen. Og så har vi hentet Villads Westh, som Kent Nielsen formentlig transformerer til en stjerne, som Stüker kan sælge for tre millioner euro om et par år – det plejer jo at være opskriften.

Og nu venter vi så bare på, at vores ret spændende offensive spillere får det til at svinge. ‘

Her tror jeg, at Al Hajj kommer til at tage nogle gigantiske skridt i den rigtige retning. For en spiller der engang har været så god, kan da umuligt bliver ved med at spille så dårligt, som han gør netop nu. Kom nu, Kent.

Vis os, hvordan du på jysk maner kan banke selvtillid ind i selv den mest slukkede ex-Superliga-profil (jeg ved da ikke, hvad de har gjort ved ham derovre i England).

Jesper Koerstz Jensen, Silkeborg IF-fan.




TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil




LIVE

VM-LIVE: Brøndby-profil med fra start

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Elias Jelert færdig

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby henter Alexander Drexel

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Haiti – Skotland

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard