Silkeborg-transfers: Kom nu, Kent!

Silkeborg-fan Jesper Koerstz Jensen ser tilbage på transfervinduet i det midtjyske.



FCN_250x257For det første er jeg glad for, at telefonen ikke ringede på transfervinduets sidste aften.

Jeg havde en aftale med Tipsbladet om, at de ville ringe til mig, hvis der skete noget dramatisk, og alle Silkeborg-fans vidste, at det potentielle drama lå i, at der kunne komme en agent med en pose dollars og lokke Tonni fra Taastrup videre til en eksotisk adresse.

Og det skete heldigvis ikke.

Så overordnet set var det lækkert, at vi ikke mistede andre nøglespillere end Pelle Mattsson, som vi jo på bedste pædagogiske vis var blevet forberedt på at tage afsked med i særdeles god tid.

Jeg synes til gengæld, det virker underligt, at man ikke vil have mere konkurrence på backpladserne.

Gør det glimrende, men…

(Jens Martin) Gammelby gør det glimrende, men det jo umiddelbart lige i underkanten med en 30-årig til at levere alt det gode backspil i en Superliga-klub.

Og vi må jo bare konstatere, at Andreas Poulsen og Montana ikke har formået at løfte venstresiden indtil videre.  

Og så havde det da også været lækkert med en klassestopper til at sikre noget stabilitet, når man tager vores mange skader i betragtning.

Men her har man haft is i maven og hentet 20-årige Benjamin Clemmensen som en ekstra gardering, og det er jo genialt hvis det lykkes, men også noget af en chance at tage på et sårbart tidspunkt.

Men udover ovenstående forstår jeg godt rationalet.

Artiklen fortsætter under billedet…

Jeg ser heller ingen grund til at hente en midtbanespiller som direkte erstatning for Pelle, når vi har både Freundlich og Boesen i truppen. Og så har vi hentet Villads Westh, som Kent Nielsen formentlig transformerer til en stjerne, som Stüker kan sælge for tre millioner euro om et par år – det plejer jo at være opskriften.

Og nu venter vi så bare på, at vores ret spændende offensive spillere får det til at svinge. ‘

Her tror jeg, at Al Hajj kommer til at tage nogle gigantiske skridt i den rigtige retning. For en spiller der engang har været så god, kan da umuligt bliver ved med at spille så dårligt, som han gør netop nu. Kom nu, Kent.

Vis os, hvordan du på jysk maner kan banke selvtillid ind i selv den mest slukkede ex-Superliga-profil (jeg ved da ikke, hvad de har gjort ved ham derovre i England).

Jesper Koerstz Jensen, Silkeborg IF-fan.





Bundesliga-klub henter FCM-emne




LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet

Medier jubler over USA’s nedtur

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Argentina – Egypten

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Schweiz – Colombia

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

Hvor er Kasper Dolberg?

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’