En af anekdoterne fra en nu svunden æra i FC København går på, at Ståle Solbakken og den tekniske direktør Johan Lange adskillige gange var inde hos bestyrelsen for at forklare, at nu var det nu.
FC København var nødt til at skrue op for budgetterne og til at få smidt nogle millioner i investeringerne i fodboldklubbens fysiske rammer, for europæisk fodbold bragede derudaf med dyrere og dyrere spillere, og flere og flere klubber, der i modsætning til FC København brugte løs af pengene for at komme i Champions League og Europa League.
Der er naturligvis langt flere lag i historien end at Solbakken og Lange nok havde en pointe, når det kom til spillerkøbene.
Men det er i den grad værd at huske historien for at forstå, hvordan det kan være, at FC København i denne uge snød de globale superklubber Manchester United og Galatasaray for en plads i Champions Leagues ottendedelsfinaler.
Et hurtigt overslag viser, at FC København har betalt rundt regnet 350 millioner kroner for nye spillere, siden Peter Christiansen i foråret 2021 blev sportsdirektør. Det tilsvarende tal de tre sæsoner forinden var 200 millioner kroner.
Dertil kommer et betydeligt større beløb i løn-forpligtelser.
De tal kan være svære at forholde sig til.

Effekten er, at FC København aldrig har brugt flere penge på spillere.
Og vi ser nu tydeligt, at det var en helt bevidst satsning i 2021, da man havde ansat Peter Christiansen og kunne se, at man måtte bruge pengene på forskud, hvis man ville have en chance for igen at komme i Champions League.
FCK lignede alt andet end et Champions League-hold i 2021 og sådan set også store dele af 2022, men god og lidt heldig færd i kvalifikationen mod Trabzonspor og i år mod Sparta Prag, der havde FCK i torvene i Tjekkiet, har nu kastet den helt store jackpot af sig.
Det var ingen selvfølge, at ejerne i FC København ville være med til at satse på fodbold, eller at satsningen ville bære frugt.
Et FC Midtjylland-mesterskab i maj 2022, hvor Bo Henriksens mandskab var med helt til sidst, eller bedre afslutninger af Sparta Prag i august i år, og historien om FC København havde været en helt anden nu.
Kynikeren vil sige, at FC Københavns ejere bare har beskyttet deres investering og FCK's fede Europa-rangering, der gør klubben så værdifuld for udenlandske investorer.

Men det gik godt for FC København, og nu er man blot et mesterskab i foråret og et Dinamo Kijev-mesterskab i Ukraine frem for til Sjakhtar Donetsk fra, at man kommer direkte i det nye Champions League til næste efterår, hvor præmiepengene såmænd er 20-25 procent større.
Førnævnte Peter Christiansen er blevet dunket i hovedet for dårlige indkøb, som der da også rent objektivt har været undervejs.
I Superligaen kan det sagtens gå galt for FC København, der er tre point efter FC Midtjylland og ét efter ærkerivalen Brøndby IF her i vinterpausen.
Men det har vist sig, at det slet ikke var så dumt endda at satse på fodbold og at satse stort på det, og at der var en mening med de mange og de dyre indkøb og kontrakter.
I 2024 venter der to fede ottendedelsfinaler, massiv interesse for flere af de unge FCK-spillere og nok også for cheftræner Jacob Neestrup, der må være en attraktiv mand i udlandets øjne som 35-årig og med den evne til at sætte et vinder-kollektiv sammen i Champions League til et budget, der er latterligt lavt set i forhold til nærmest alle andre klubbers i den turnering.
Det skal såmænd blive udfordrende nok, og jeg tror slet ikke, de andre Superliga-klubber med stærke kræfter i ryggen har grund til at opgive ævred.
At FC København kunne nå hertil så hurtigt havde jeg forsvoret for 24 måneder siden, og det er samlet set en fremragende præstation på og uden for banen. Men historien og konkurrencen i dansk fodbold er trods alt ikke slut nu, selvom de sidder på et bjerg af UEFA-penge inde på Østerbro.
Fodboldkampene skal stadig spilles, og det er alle glade for, da ikke mindst dem i FC København, der ikke kan have problemer med at finde motivationen i vinterkulden med det 2024 forude.
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Skuffer igen
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
Her trækkes der lod til VM
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
Her kan du se Skotland mod Danmark
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
Vejen tilbage?
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
MEDIE
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
Stor dansk chance!
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER