Udvid 1. Division og luk Superliga-holdene ind

KOMMENTAR: Superliga-topholdene vil gerne have deres reservehold i 1. Division, og det giver mening for talentudviklingen, hvis rækken udvides og Superliga-topholdene betaler for festen.



Jeg ved ikke, om 1. Division skal udvides til 16 eller 18 klubber, eller om man skal blive på 12 hold og give 2. Division en støttepakke af en anden verden.

Men samlet set giver det mening, at de stærkeste Superliga-klubber får adgang til at have reserveholdet i 1. Division.

Hvis det lyder hamrende elitært, har du hørt fuldstændig rigtigt.

Lyngby, Vejle, AaB anno 2024 eller et midterhold som Randers FC har ikke skyggen af interesse i eller mulighed for at få et reservehold i 1. Division, og en udvidelse kan også meget vel støvsuge muligheder, og spillere, fra ambitiøse klubber i 1. Division.

Det her er direkte til gavn for FC København, Brøndby IF og muligvis FC Midtjylland, FC Nordsjælland, måske på et tidspunkt AGF. Ingen andre, som dansk klubfodbold ser ud lige nu.

Det har boblet i et par måneder, og nu kommer diskussionen sandsynligvis til overfladen på møder i Divisionsforeningen senere i år.

Det handler kort sagt om, at Superliga-topklubberne med penge nok og store ambitioner inden for talentudvikling gerne vil have hold i 1. Division.

Her kan deres bedste teenagere og spillere op til 20-21 år blive dygtige nok til at spille på førsteholdet i Superligaen eller ryge videre i fodboldkarrieren.

Det er i store træk det, FC Midtjylland i disse år forsøger med Mafra i Portugals næstbedste række, efter FCM i i hvert fald 15 år har efterlyst netop at få lov til at have et hold i 1. Division, hvor man i dag har en samarbejdsaftale med FC Fredericia.

Og det er det, Ajax, PSV, Club Brugge, Red Bull Salzburg og Sturm Graz har haft pæn succes med i Holland, Belgien og Østrig.

En rapport fra kluborganisationen European Club Association peger på, at det skaber succes for et fodboldland og dets bedste klubbers talentarbejde, at de unge får muligheden for at spille i næstbedste række i stedet for at blive direkte videre fra U/19-holdet, fordi der ikke er plads eller tid til at give de unge chancen på førsteholdet, der jagter mesterskaber og triumfer i Europa.

Det lyder ikke specielt bredde- og divisions-orienteret, og det er det overhovedet heller ikke: Det er et middel i det europæiske kapløb, og kan, hvis det skrues fornuftigt sammen, muligvis også give flere unge spillere deres gennembrud i topklubberne eller i næste led i en mindre Superliga-klub eller i 1. Division.

Den opmærksomme læser vil bemærke, at det er dybt underligt, jeg taler for et så elitært projekt i Danmark, når jeg er ekstremt skeptisk over FIFA og UEFA's beslutninger på internationalt niveau.

Det er fuldstændig rigtigt, men det kan struktureres så tilpas fornuftigt, og de andre og bredden ikke taber på det.

I udlandet betaler topklubberne både 10 og 15 millioner kroner for at have et reservehold i næstbedste række.

Glem at få tv-penge og en bid af de fælles sponsoraftaler.

273918

Foto: Alamy

Selv om Belgien og Holland er større lande og fodboldlande, er det beløb ikke urimeligt i Danmark, hvis man vil have det privilegium at have et reservehold i 1. Division.

Man skal have en fast trup, hvor man ikke bare kan hive 25-årige på millionlønninger ned, hvis de ikke lige spiller i Superligaen den weekend. Så er det bare ærgerligt.

For min skyld kan man sagtens udvide 1. Division til 16 klubber og tage 2. Division med, og begrænse antallet af reservehold til tre-fire stykker og åbne for flere i 2. Division.

Et reservehold kan så rykke op fra 2. til 1. Division per sæson, og koster det et reservehold på sjettepladsen i 1. Division livet, er det sådan, det er.

2. Division er ved at blive stærkere med flere deltids- og fuldtidsprofessionelle hold, og selv om det her kan koste pladser i 1. Division, hvis man bliver på 12 klubber, kunne det meget vel give flere gode fodboldspillere og fodboldhold.

Og ja, det kan være en dræber for drømmen om at gå hele vejen fra de lavere rækker til at blive fast Superliga-klub, men det nåleøje er allerede blevet så usandsynligt smalt, at bare Hobro-eventyret fra for lidt over 10 år siden er meget svært at forestille sig i dag.

Jeg er langt fra sikker på, reserveholdene får lov til at komme i 1. Division, men argumenterne for at gøre det er for stærke til, de ikke i det mindste skal høres.

Læs mere herunder:

FCK-direktør: 'Den største skandale i dansk fodbold'

Udenlandsk mesterklub helt enig med FCK

Tidligere FCK-talent taler for ny model i Danmark

FCK-boss' opråb splitter danske klubber 





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Jacob Rasmussen i chokskifte

Stjerne flirter med Brøndby

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Froholdt med klar transfermelding

På vej til Superligaen – her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Han ligner en spiller for FC København’

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Chok – forlænger med Brøndby

Nedslående Dorgu-melding

Kan købes til spotpris

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Her er FCM’s mulige modstandere

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Afsløring: Sønderjyske henter Berkant Bayrak

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Premier League-bomber på vej til storklub

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne

Danskerklub i målrig kamp i Köln