Tidligere spiller forfremmes: Ny U19-træner i Esbjerg

Steffen Ernemann er ny U19-træner i Esbjerg fB, der desuden har flyttet rundt på et par af klubbens øvrige velkendte navne på akademiet.



Hos Esbjerg fB huserer en række tidligere førsteholdsspillere på akademiet, og nogle af dem har fået nye jobs. Eksempelvis Steffen Ernemann, der spillede to sæsoner på EfB’s centrale midtbane.

Han er nu cheftræner på U19-holdet, efter han tidligere var assistenttræner samme sted. Han afløser Lars “Lungi” Sørensen, der bliver transitionstræner. Det vil sige, han skal hjælpe spillere med overgangen fra ungdoms- til seniorfodbold.

“Lungi” har efterhånden haft alle tænkelige roller i EfB. Hæng på.

Læs også:Klublegende forlader Esbjerg fB efter omstruktureringer

Først var han førsteholdsspiller, så mange år som ungdomstræner samt assistent- og cheftræner på førsteholdet, inden han blev fyret i 2017. For to år siden vendte han så hjem som assistenttræner på ny, blev senere head of coaching, så U19-cheftræner og nu altså transitionstræner.

Også Jerry Lucena er en del af akademiet i Esbjerg, da han er U17-cheftræner. Det er dog uændret. Endnu før ham huserede Simon Karkov på klubbens midtbane, det var godt 20 år siden. Han er i dag børneudviklingstræner.

Rokaden blandt EfB’s trænere er den anden inden for kort tid. Den seneste var i august.

Læs også:Skuffet klublegende forlader Esbjerg efter 40 år: Det var eddermame tider

– For EfB og for EfB Akademi har det været ekstremt vigtigt at få udarbejdet en grundig manual og plan for, hvordan vi gerne vil spille fodbold i fremtiden fra ungdoms- til seniorniveau. Alle ungdomshold arbejder hen imod at spille på samme måde med et særligt fokus på at udvikle individuelle styrker, så de dygtigste spillere bliver rustet til at tage springet til førsteholdet, siger akademichef Lars Vind.

– For at lykkes med denne proces kræves et stærkt team med en høj fodboldfaglighed, og i den henseende er jeg tilfreds med de skridt, vi har taget. Talenterne er sikret et rigtig godt mix af både erfarne trænere og nogle, der er på vej frem – alle med det til fælles at der er tale om fodboldkompetencer af højeste kvalitet, hvilket er en grundforudsætning for videreudvikling.

Hele trænersetuppet, som det ser ud nu, kan ses her.

Læs også:Efter Ankersen-signing: Esbjerg-boss vil have flere forstærkninger
Læs også:Esbjerg overvejer kontrakt til prøvespiller: Vi ser, hvad der sker
Læs også:Tidligere EfB’er i Norwich: Skal spille ny position




LIVE

VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Storklubber kæmper om danskers underskrift

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her kan du se Argentina mod Østrig

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Norge – Senegal



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Frankrig – Irak

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Argentina – Østrig

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Dame N’Doye scorer nyt job

Sender opfordring til Superliga-træner

Jordan – Algeriet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Portugal – Usbekistan