Tidligere spiller forfremmes: Ny U19-træner i Esbjerg

Steffen Ernemann er ny U19-træner i Esbjerg fB, der desuden har flyttet rundt på et par af klubbens øvrige velkendte navne på akademiet.



Hos Esbjerg fB huserer en række tidligere førsteholdsspillere på akademiet, og nogle af dem har fået nye jobs. Eksempelvis Steffen Ernemann, der spillede to sæsoner på EfB’s centrale midtbane.

Han er nu cheftræner på U19-holdet, efter han tidligere var assistenttræner samme sted. Han afløser Lars “Lungi” Sørensen, der bliver transitionstræner. Det vil sige, han skal hjælpe spillere med overgangen fra ungdoms- til seniorfodbold.

“Lungi” har efterhånden haft alle tænkelige roller i EfB. Hæng på.

Læs også:Klublegende forlader Esbjerg fB efter omstruktureringer

Først var han førsteholdsspiller, så mange år som ungdomstræner samt assistent- og cheftræner på førsteholdet, inden han blev fyret i 2017. For to år siden vendte han så hjem som assistenttræner på ny, blev senere head of coaching, så U19-cheftræner og nu altså transitionstræner.

Også Jerry Lucena er en del af akademiet i Esbjerg, da han er U17-cheftræner. Det er dog uændret. Endnu før ham huserede Simon Karkov på klubbens midtbane, det var godt 20 år siden. Han er i dag børneudviklingstræner.

Rokaden blandt EfB’s trænere er den anden inden for kort tid. Den seneste var i august.

Læs også:Skuffet klublegende forlader Esbjerg efter 40 år: Det var eddermame tider

– For EfB og for EfB Akademi har det været ekstremt vigtigt at få udarbejdet en grundig manual og plan for, hvordan vi gerne vil spille fodbold i fremtiden fra ungdoms- til seniorniveau. Alle ungdomshold arbejder hen imod at spille på samme måde med et særligt fokus på at udvikle individuelle styrker, så de dygtigste spillere bliver rustet til at tage springet til førsteholdet, siger akademichef Lars Vind.

– For at lykkes med denne proces kræves et stærkt team med en høj fodboldfaglighed, og i den henseende er jeg tilfreds med de skridt, vi har taget. Talenterne er sikret et rigtig godt mix af både erfarne trænere og nogle, der er på vej frem – alle med det til fælles at der er tale om fodboldkompetencer af højeste kvalitet, hvilket er en grundforudsætning for videreudvikling.

Hele trænersetuppet, som det ser ud nu, kan ses her.

Læs også:Efter Ankersen-signing: Esbjerg-boss vil have flere forstærkninger
Læs også:Esbjerg overvejer kontrakt til prøvespiller: Vi ser, hvad der sker
Læs også:Tidligere EfB’er i Norwich: Skal spille ny position




LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Blæst bagover af 18-årig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Spottet i København

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jagter tidligere FCK-stjerne

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Tyskland – Curacao

Raser over VM-tiltag

Han tager hjem fra VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF køber ham

De vil have Victor Nelsson

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Holland – Japan