Tidligere spiller forfremmes: Ny U19-træner i Esbjerg

Steffen Ernemann er ny U19-træner i Esbjerg fB, der desuden har flyttet rundt på et par af klubbens øvrige velkendte navne på akademiet.



Hos Esbjerg fB huserer en række tidligere førsteholdsspillere på akademiet, og nogle af dem har fået nye jobs. Eksempelvis Steffen Ernemann, der spillede to sæsoner på EfB’s centrale midtbane.

Han er nu cheftræner på U19-holdet, efter han tidligere var assistenttræner samme sted. Han afløser Lars “Lungi” Sørensen, der bliver transitionstræner. Det vil sige, han skal hjælpe spillere med overgangen fra ungdoms- til seniorfodbold.

“Lungi” har efterhånden haft alle tænkelige roller i EfB. Hæng på.

Læs også:Klublegende forlader Esbjerg fB efter omstruktureringer

Først var han førsteholdsspiller, så mange år som ungdomstræner samt assistent- og cheftræner på førsteholdet, inden han blev fyret i 2017. For to år siden vendte han så hjem som assistenttræner på ny, blev senere head of coaching, så U19-cheftræner og nu altså transitionstræner.

Også Jerry Lucena er en del af akademiet i Esbjerg, da han er U17-cheftræner. Det er dog uændret. Endnu før ham huserede Simon Karkov på klubbens midtbane, det var godt 20 år siden. Han er i dag børneudviklingstræner.

Rokaden blandt EfB’s trænere er den anden inden for kort tid. Den seneste var i august.

Læs også:Skuffet klublegende forlader Esbjerg efter 40 år: Det var eddermame tider

– For EfB og for EfB Akademi har det været ekstremt vigtigt at få udarbejdet en grundig manual og plan for, hvordan vi gerne vil spille fodbold i fremtiden fra ungdoms- til seniorniveau. Alle ungdomshold arbejder hen imod at spille på samme måde med et særligt fokus på at udvikle individuelle styrker, så de dygtigste spillere bliver rustet til at tage springet til førsteholdet, siger akademichef Lars Vind.

– For at lykkes med denne proces kræves et stærkt team med en høj fodboldfaglighed, og i den henseende er jeg tilfreds med de skridt, vi har taget. Talenterne er sikret et rigtig godt mix af både erfarne trænere og nogle, der er på vej frem – alle med det til fælles at der er tale om fodboldkompetencer af højeste kvalitet, hvilket er en grundforudsætning for videreudvikling.

Hele trænersetuppet, som det ser ud nu, kan ses her.

Læs også:Efter Ankersen-signing: Esbjerg-boss vil have flere forstærkninger
Læs også:Esbjerg overvejer kontrakt til prøvespiller: Vi ser, hvad der sker
Læs også:Tidligere EfB’er i Norwich: Skal spille ny position




Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Nærmer sig vild FCK-præstation

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

Vildt Superliga-rygte afvises

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Færdig i dansk klub efter 55 dage

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

FC København spiller sig videre i Europa

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Tottenham-flop i stor transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC København-stjerne imponerer

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

LIVE: FC København er videre i Conference League

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Surt show – dumpet!

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Her er FC Københavns pris på William Clem



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagter dansk landsholdsspiller

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni