Bundesliga

Bayern forlænger med målfarlig målmand

FC Bayern München har forlænget kontrakten med klubbens rutinerede målmand, Hans Jörg Butt.

Et mål i hver syvende kamp. Det var, hvad Hans Jörg Butt scorede, da han fra 1997 til 2001 spillede for Hamburger SV. På trods af hans status som målmand! I dag står Butt, efter ophold i Leverkusen og Benfica, på mål for FC Bayern München. Og han scorer stadig mål. Senest da FC Bayern i starten af december sendte Juventus ud af Champions League.

Det kan de godt lide i den tyske storklub, og derfor har de mangefoldige tyske mestre nu valgt at forlænge målmands kontrakt med et enkelt år, så den nu udløber i juni næste år. Det skriver klubbens egen hjemmeside.

35-årige Hans Jörg Butt slog tidligere i år Bayerns mangeårige andenmålmand, Michael Rensing, af pinden i kampen om titlen som førstekeeper i Tysklands mest vindende fodboldklub.