Bundesliga

Dortmund svækket inden stormøde

Dortmund kan være uden klubbens førstemålmand Roman Weidenfeller i lørdagens storkamp mod Bayern München.

Dortmund har braget igennem Bundesligaen i denne sæson og ligger nummer 1 med hele 10 point ned til nummer, Bayer Leverkusen. Nu er der dog skår i glæden, da klubbens førstemålmand Roman Weidenfeller i går blev knæskadet til træning og er yderst tvivlsom til weekendens kamp - mod rivalerne fra Bayern München.

- Først fredag kan det afgøres, om den 30-årige målmand kan deltage i Bundesliga-kampen i München, skriver Dortmund på klubbens hjemmeside.

Læs også: Dortmund-profil: Vi slår Bayern:

Bliver Weidenfeller ikke klar til kamp, må træner Jürgen Klopp ty til en noget urutineret erstatning. Den 22-årige australier Mitchell Langerak har kun spillet en enkelt træningskamp for Dortmund, mens den rutinerede førstemålmand til sammenligning har stået på mål 217 kampe i Bundesligaen for Bayern. Langerak kom til Tyskland fra Melbourne Victory i sommer.

Langerak får sandsynligvis en hel del at se til lørdag. Bayern har fundet målformen i den hjemlige liga og har scoret ni mål i de seneste tre kampe, hvilket har bragt sydtyskerne op på rækkens tredjeplads - 13 point efter Bayern.

Læs også: - Dortmund har ikke en chance: