De danske mestre fra FC Midtjylland spiller onsdag aften returopgør i playoff-runden i kvalifikationen til Champions League mod Slavia Prag. Den første kamp i den tjekkiske hovedstad endte 0-0, og dermed er alt åbent endnu.
For midtjyderne er planen til kampen helt klar. Det skal være som man kender dem, understreger FCM-cheftræner Brian Priske.
– Vores mindset – og det, der har kendetegnet os i lang tid, synes jeg – er, at vi skal angribe og forsvare godt, men højt og langt væk fra vores eget hold for at kunne gøre ondt på modstanderen og angribe højere oppe, siger han til pressemødet forud for skæbneopgøret og fortsætter:
Læs også:Robuste Rasmus Ankersen passer på følelses-pendulet før CL-skæbnekamp
– Det er det, vi går ind til kampen med. Vi går ikke ind for at forsvare 0-0 og håbe på straffespark. Vi går ud for at angribe og vinde kampen. Det er det, der er mindsettet, lyder det fra Brian Priske.
Endvidere peger FC Midtjylland-træneren på, at han mener, at hans mandskab fik løst de defensive opgaver godt mod de hidsige forsøg på gennembrud, som Slavia Prag-spillerne stod bag. Samtidig fik han øje på de muligheder og rum, hvor de kan stikke til tjekkerne.
I det hele taget regner Priske ikke med, at det bliver meget anderledes end det første opgør, når de skal møde dem igen.
Læs også:Sviatchenko om FCM-succes: Et af de bedste hold, jeg har spillet på
– Det er to hold, som er meget lige og meget ens på nogle punkter. Jeg tror, at vi alle sammen kender betydningen af kampen, så jeg tror ikke, at der bliver ændret det helt store på de forskellige hold. Men det er klart, at mål kan være med til at ændre kampbilleder, og mål kan være med til at åbne kampen op i morgen, siger Brian Priske, som gerne ser et par ekstra procenter fra holdet i forhold til sidst, så de kan få en sejr.
Kampen mellem FC Midtjylland og Slavia Prag spilles onsdag aften klokken 21, og den sendes direkte på TV3+.
Læs også:FCM-træner før skæbnekamp: Champions League kan udvikle os alle
Læs også:Har FC Midtjylland nerverne til kampen om 200 millioner kroner?
Læs også:Solstrålehistorier, knive i ryggen og agendaer: Guide til transfer-skæbneugen
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
NYHEDER
Frankrig – England
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
STORT INTERVIEW
