Bundesliga

Viking bekræfter Brøndby-interesse

Norske Viking bekræfter nu flere dages rygter om at Brøndby pønser på at hente flere af klubbens danskere hjem.

Der er alvorligt brug for forstærkning hos vicemestrene, og Brøndby har da også på det nærmeste lovet, at der kommer til at ske ting og sager til januar, når transfervinduet igen er åbent. I Viking spiller en række tidligere SAS Liga-folk som Søren Berg, Nikolai Stokholm og Allan Gaarde, og klubbens sportschef Egil Østenstad bekræfter, at Brøndby de seneste kampe har været på lægterne for at følge Vikings kampe. - Det er rigtigt at Brøndby var på stadion, men vi har ikke fået nogle henvendelser fra dem omkring vore spillere, siger Østenstadt til bold.dk. Viking skal have arbejdsbukserne på, hvis ikke de skal spille i den såkaldte Adecco Liga næste år. Ved en nedrykning vil de danske profiler formentlig få lov til at gå billigt, så man kan spare lønnen.