Hjulmand: Eriksen-besøg har ændret stemningen

Christian Eriksen besøg har gjort en stor forskel for flere spillere og for stemningen i landsholdslejren.



Det har gjort en forskel for det danske EM-holds forberedelser til mandagens afgørende gruppekamp mod Rusland, at Christian Eriksen i fredags var forbi landsholdslejren i Helsingør under en uge efter fynboens hjertestop under EM-kampen mod Finland.

Besøget har været med til at lette stemningen, så der har været plads til at have et øget fokus på EM. Det siger landstræner Kasper Hjulmand på et pressemøde søndag.

– Det betød meget for dem, som ikke havde set Christian (siden kollapset, red.), at han var tæt på. En ting er at se nogle videobilleder og optagelser, noget andet er at mærke ham, se ham i øjnene og kunne tage fat i ham.

– Det har været godt for truppen. Der er ingen tvivl om, at der er en lidt anden stemning nu. Det var godt for os at se Christian og familien, og det var meget vigtigt for en del af spillerne, siger landstræneren.

Eriksen besøgte landsholdslejren, efter at han havde fået indopereret en pacemaker.

Midtbanespilleren Christian Nørgaard har også tidligere fortalt, hvordan Eriksens besøg har været med til at løfte hele EM-holdet.

– Det var en rigtig god oplevelse, vi alle sammen havde. Vi så ham og hans familie og fik alle sammen givet ham en krammer. Vi så ham stå og smile og joke. Det var, hvad vi alle sammen havde brug for.

– Det gav en energi og gav alle et smil på læben frem mod en vigtig kamp på mandag, sagde Christian Nørgaard lørdag.

Han henviser til kampen mod Rusland, hvor Danmark er tvunget til at vinde for at bevare muligheden for at gå videre til EM-ottendedelsfinalen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

De er tilbage i Superligaen

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Iran kommer med krav før VM

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Barcelona – Real Madrid

Atletico Madrid interesseret i dansker

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Manchester City – Brentford

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler