Hård AGF-afsked

Tipsbladet har talt med Mikael Anderson om afskeden med AGF.



Efter fire år i Aarhus venter der nu Mikael Anderson en ny udfordring i Stockholm, hvor den islandske landsholdsspiller i torsdags skrev under med Djurgården.

Et spændende skifte for den nu tidligere Superliga-profil, men samtidig har det ikke været nemt at skulle sige farvel til AGF.

– Det er klart, at det var rigtig svært. Det har taget noget tid at indse, at man ikke er AGF-spiller mere. Det er klart, at det er en klub, der betyder enormt meget for mig, og det har det altid gjort. Så det var selvfølgelig svært at sige farvel til alle de mennesker, man holder af, både staben og spillerne.

– Men nogle gange skal en bog lukkes, og det skulle min i den her omgang. Jeg er klar til at skrive et nyt kapitel i min fodboldkarriere, siger Mikael Anderson til Tipsbladet.

Afskeden med AGF har været emotionel, men den 26-årige offensivspiller har samtidig følt sig klar til en ny udfordring.

– Det er ikke kun kammerater, det er hele klubben, man har omfavnet. Det er jo køkkenet, holdledere og ‘fysser’ – det er hele vejen rundt, at man efterhånden har etableret et tæt bånd, siger Mikael Anderson og fortsætter:

– Det er selvfølgelig svært at sige farvel til dem, men det er noget, jeg har følt mig klar til i en længere periode. Jeg har efterspurgt en ny udfordring, og nu glæder mig egentlig bare til at komme i gang i Djurgården.

Mikael Anderson er færdig i AGF (Foto: Alamy).

Afviser ikke retur

AGF er en klub, der har betydet noget særligt for Mikael Anderson, og derfor er islændingen heller ikke afvisende for, at turen en dag kan gå tilbage til Aarhus.

– Det er selvfølgelig svært at spå om fremtiden i fodbold. AGF er en klub, som jeg altid vil holde af og som vil have en speciel plads i mit hjerte. Hvis tingene flasker sig, så håber jeg da på, at det kan lade sig gøre, men man kan jo ikke forudsige fodbold. Det ville være dumt af mig at sige, at jeg lover at komme tilbage, siger Mikael Anderson og fortsætter:

– Hvis omstændighederne tillader det, så ville jeg meget gerne det, men nu må vi se, hvad der kommer til at ske. Og hvis ikke det bliver i min fodboldkarriere, så håber jeg da, at det bliver efter karrieren, at jeg kan have en eller anden rolle i AGF. 

I et interview med Tipsbladet har Djurgården-sportschef Bosse Andersson sagt, at Carsten V. Jensen ikke var så glad for at høre om den svenske klubs interesse i Mikael Anderson. Offensivspilleren vil da heller ikke selv lægge skjul på, at AGF’s fodbolddirektør selvfølgelig gerne ville beholde ham.

– Vi havde da nogle samtaler. Hvad vi lige talte om, det bliver selvfølgelig internt, men jeg kunne da forestille mig, at Bosse havde ret i, at ‘CV’ ikke var helt tilfreds. Men det tager jeg som et positivt tegn på, at de følte, at jeg var vigtig i Aarhus, lyder det afslutningsvist fra Mikael Anderson.

I alt blev det til 121 kampe og 18 mål for Mikael Anderson i AGF.





FCM-profil forventes at misse europæiske brag




LIVE

TransferLIVE: Præsenteret i FC København

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Verdensstjernes søn landet i København

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Topscorer færdig

Vil undgå Bendtner-stunt

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Sportschef griner af penge-spørgsmål

– Vi er pressede



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

På blokken i danskerklub

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

‘Sur over Brøndby-transfer’

Bliver det Chido Obis store chance?

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

Døsig danskerdyst i Deutschland

Dansker lyner i Italien

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem