• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Generelle Simon Møbjerg Sørensen

Aynaoglu jubler over Bursaspor-debut

Aynaoglu jubler over Bursaspor-debut
Illustration

Oguzhan Aynaoglu fik små ti minutter i den tyrkiske pokalturnering i weekenden og teamede derfor for første gang op med nye holdkammerater som Sebastien Frey, Taye Taiwo og Colin Kazim-Richards.

Af Simon Møbjerg Sørensen

Det var en overraskelse, da FC Nordsjælland den 6. januar proklamerede, at de havde solgt angriberen Oguzhan Aynaoglu til den tyrkiske storklub Bursaspor. Han havde ikke spillet et eneste Superliga-minut i efteråret, og han havde sågar været ude med en lyskeskade.

Bursaspor troede dog på ham og gav ham en kontrakt på tre et halvt år. Lørdag fik han så debut i pokalturneringen mod Akhisar Belediyespor, hvor han pludselig spillede sammen med spillere som Sebastien Frey, Taye Taiwo og Colin Kazim-Richards og havde tyske Christoph Daum stående på sidelinjen.

- Det var lidt mærkeligt at spille sammen med dem, når jeg har været så langt fra dem. Det er rigtig fedt, og de har taget rigtig godt imod mig. Det var en stor oplevelse for mig. Jeg kommer ind og får en ti minutters tid, og faktisk havde jeg en stor mulighed for at score, men jeg fik desværre et uheldigt første touch. Inden kampen drømte jeg om at komme ind og blive matchvinder. Det var tæt på, men desværre endte kampen 0-0, siger Oguzhan Aynaoglu til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: FCN sælger angriber til Bursaspor

Den 21-årige angriber er i første omgang blevet installeret på klubbens akademi ved siden af klubbens træningsanlæg. Her bor han, indtil han har fundet en lejlighed, der passer til ham. Generelt er starten i de nye omgivelser forløbet perfekt for "OG", der er opvokset i Danmark hos tyrkiske forældre, der har gjort en dyd ud af snakke både dansk og tyrkisk i hjemmet.

- Jeg glæder mig til at få min egen lejlighed, men det har været godt at bo på akademiet her i starten, så jeg udelukkende har kunnet koncentrere mig om min træning. Det er en stor fordel, at jeg kan snakke sproget og gå i dialog med de andre spillere. På den måde har der ikke været nogen problemer, og jeg synes også, jeg har været godt med i spillet. Jeg føler sagtens, jeg kan være med både teknisk og fysisk, så planen er, at jeg bliver kørt stille og roligt ind. Jeg håber, at jeg kan blive ved med at komme ind og få de her små indhop.

Efter godt en måneds vinterpause starter den tyrkiske liga op igen på lørdag, hvor Bursaspor skal op imod Eskisehirspor, der ligger fire pladser over Oguzhan Aynaoglus nye klub. Her håber han, at Daum igen ser hans vej.

- Jeg takker træneren for, at han har givet mig chancen, og jeg håber, han tager mig med igen til ligakampen i weekenden. det er mit mål at være med i truppen. Jeg vil vise, hvad jeg kan, og jeg håber, træneren ser min vej. For holdet handler det om at kravle opad i tabellen, og jeg håber, jeg kan hjælpe til med det. Vi skal vinde så mange kampe som muligt.

Superliga

Mere Superliga

Fokus