Generelle

Dansk talent venter afklaring sidst på ugen

Danske Morten Nielsen får i denne uge svar på sin nærmeste fremtid i AZ Alkmaar. Vil Dick Advocaat bruge ham, eller skal han udlejes?

Morten Nielsen trives i hollandske AZ Alkmaar. Det danske talent spiller med klubbens ungdomshold, men vil meget gerne mere end det. Sidste år kunne han øjne sin chance på 1. holdet, men så blev træner Ronald Koeman fyret.

Nu hedder styrmanden Dick Advocaat, og det er endnu usikkert, om den rutinerede træner har tænkt sig at bruge klubbens unge spillere. Et møde senere på ugen vil dog løfte sløret for Morten Nielsens fremtid.

- Vi skal snakke sammen i slutningen af ugen. De er lige startet op igen efter mange aflyste kampe, så nu ser vi, om der skal ske noget, siger den unge danskers far og rådgiver, Benny Nielsen, til tipsbladet.dk, inden han fortsætter:

- Vi vil høre, om han skal lejes ud eller hvad. Det gælder for Morten om at spille på så højt niveau som muligt. Dick Advocaat er kun ansat kort tid og vil skabe resultater. De har et hårdt program de kommende uger med blandt andet Ajax på søndag, så der bliver nok ikke rigtig plads til de unge. Morten skal helst prøve et højere niveau, så det må vi se sidst på ugen, forklarer Benny Nielsen.

Dick Advocaat er kun ansat til sommerferien, hvor det er planen, at en ny træner skal være på plads. Derfor skal den erfarne træner, der også står i spidsen for Belgiens landshold, se på kortsigtede resultater, hvilket kan sende Nielsen videre på en lejeaftale.

Læs også: Træner-fyring koster dansker chancen.