Liverpool ligger i øjeblikket på ottendepladsen i Premier League, og derfor skal Jürgen Klopps tropper til at tage sig sammen, hvis holdet skal kvalificere sig til Champions League.
En femteplads vil betyde en plads i Europa League-gruppespillet i 2021/22-sæsonen, mens en sjetteplads betyder en plads i kvalifikationen til Europa League. Jürgen Klopps stjernebesatte Liverpool-hold kan dog også ende i UEFAs nye europæiske turnering, Europa Conference League.
– Jürgen Klopps hold behøver kun at kravle en plads op i Premier League-tabellen for at kvalificere sig til den første sæson nogensinde i UEFAs tredje turnering, Europa Conference League, skriver den engelske avis The Sun.
Kan møde hold fra Georgiens næstbedste række
Avisen peger på, at Mohamed Salah og kompagni i Europa Conference League kan se frem til at møde hold som Honka fra Finland, de georgiske pokalvindere FA Gagra, der ligger i den næstbedste række, samt det hold, der bliver nummer fire i Luxembourg. Turneringens finale spilles i Tirana i Albanien.
Liverpool kan også løbe ind i danske hold, hvis Merseyside-klubben ender i Europa Conference League. Nummer fire og fem i Superligaen indtræder således blandt andet i kvalifikationen til Europa Conference League, men flere danske klubber kan kvalificere sig. I øjeblikket er det Randers FC, der ligger nummer fem i Superligaen, og den jyske klub kan dermed potentielt få besøg af Liverpool i næste sæson.
Den engelske plads i Europa Conference League går til vinderen af Carabao Cup’en, men her mødes Manchester City og Tottenham i finalen. Hvis begge klubber slutter i top seks i Premier League, går pladsen i Europa Conference League i stedet til det hold, der slutter på syvendepladsen i Premier League.
Du kan læse mere om Europa Conference League her, hvor Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, forklarer hvorfor turneringen ikke er specielt attraktiv. Det er første gang siden 1998/99-sæsonen, at der kommer til at blive afviklet tre forskellige UEFA-turneringer i samme sæson. I 1999 blev pokalvindernes turnering således sløjfet.
LIVE
TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama
MEDIE
