Det kan blive værre end EL: Liverpool kan ryge til Randers eller Georgien

Liverpools fans frygter, at de engelske mestre kan ende i Europa League. Det kan dog blive endnu værre, for Mohamed Salah og kompagni kan også ende i den nye Europa Conference League.



Liverpool ligger i øjeblikket på ottendepladsen i Premier League, og derfor skal Jürgen Klopps tropper til at tage sig sammen, hvis holdet skal kvalificere sig til Champions League. 

En femteplads vil betyde en plads i Europa League-gruppespillet i 2021/22-sæsonen, mens en sjetteplads betyder en plads i kvalifikationen til Europa League. Jürgen Klopps stjernebesatte Liverpool-hold kan dog også ende i UEFAs nye europæiske turnering, Europa Conference League. 

– Jürgen Klopps hold behøver kun at kravle en plads op i Premier League-tabellen for at kvalificere sig til den første sæson nogensinde i UEFAs tredje turnering, Europa Conference League, skriver den engelske avis The Sun

Kan møde hold fra Georgiens næstbedste række
Avisen peger på, at Mohamed Salah og kompagni i Europa Conference League kan se frem til at møde hold som Honka fra Finland, de georgiske pokalvindere FA Gagra, der ligger i den næstbedste række, samt det hold, der bliver nummer fire i Luxembourg. Turneringens finale spilles i Tirana i Albanien.

Liverpool kan også løbe ind i danske hold, hvis Merseyside-klubben ender i Europa Conference League. Nummer fire og fem i Superligaen indtræder således blandt andet i kvalifikationen til Europa Conference League, men flere danske klubber kan kvalificere sig. I øjeblikket er det Randers FC, der ligger nummer fem i Superligaen, og den jyske klub kan dermed potentielt få besøg af Liverpool i næste sæson. 

Den engelske plads i Europa Conference League går til vinderen af Carabao Cup’en, men her mødes Manchester City og Tottenham i finalen. Hvis begge klubber slutter i top seks i Premier League, går pladsen i Europa Conference League i stedet til det hold, der slutter på syvendepladsen i Premier League.

Du kan læse mere om Europa Conference League her, hvor Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, forklarer hvorfor turneringen ikke er specielt attraktiv. Det er første gang siden 1998/99-sæsonen, at der kommer til at blive afviklet tre forskellige UEFA-turneringer i samme sæson. I 1999 blev pokalvindernes turnering således sløjfet.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De overvejer Christian Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Raser: Det er latterligt!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job