Med jævne mellemrum dukker historier om en mulig europæisk superliga op. Det samme gjorde de i anden halvdel af 2020, men en af lederne i sammenslutningen af nationale fodboldligaer i Europa er ikke bange for det, siger han til Politiken.
Alberto Colombo, som han hedder, er generalsekretær i European Leagues, der repræsenterer 32 ligaturneringer og 900 klubber, blandt andet den danske Superliga. European Leagues kæmper for, at pengene i europæisk fodbold uddeles mere solidarisk.
Sammenslutningen mener, at pengene i forvejen går til de rige klubber i for høj grad. Og frem mod, at formatet for Champions League skal genforhandles, har muligheden for en udbryderliga igen set dagens lys som en slags trussel fra de store klubber: Hvis de ikke får deres vilje i Champions League, laver de deres egen superliga.
Læs også:CL: Storklubbers plan kan koste Superligaen dyrt
Men det frygter Colombo altså ikke.
– Når der skal tages en vigtig beslutning i UEFA-regi, bliver der altid talt om en superliga. Sådan har det været i mere end 20 år. Vi anser det ikke for at være en reel trussel, men mere et forsøg på at lægge pres på UEFA, siger Alberto Colombo til Politiken.
Danske Claus Thomsen er næstformand i European Leagues og direktør i Divisionsforeningen. Han har også tidligere sagt, at de store klubber bare skal danne deres egen liga, hvis de vil. Så længe det ikke sker som en del af UEFA’s system.
Læs også:Superliga-boss: Vi har ikke et problem med en privat piratliga
– Det er et mindre problem for de resterende klubber, at nogle store klubber laver en turnering uden for det eksisterende system, end hvis der bliver lavet en lukket turnering inde i fodboldens eksisterende system, sagde Thomsen i efteråret til Tipsbladet.
– Fra min stol kan jeg være lidt fræk og sige, at de store klubber skal være velkomne til at gøre det. Er det bare en privat turnering, der kører, skal vi ikke holde kampdage ledige til den pågældende turnering eller på anden måde indrette os efter det. Vi lægger vores kampprogram efter de turneringer, vi skal spille, og så må man da håbe for storklubberne, at det passer med deres turnering. De må indrette sig efter vores kampkalender.
Det, der skal forhandles på plads i den kommende tid, er dels formatet på de europæiske klubturneringer fra 2024, dels distributionen af indtægter i perioden 2021 til 2024.
Læs også:FCK-boss om europæisk superliga: Dårligt nyt for os
Læs også:DBU-formand til storklubber: Det kan de glemme alt om
Læs også:Leder: Barcelonas demokrati bliver slugt råt af kapitalfonde
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
