Europæisk superliga? – Det er ikke nogen reel trussel

Sammenslutningen af europæiske fodboldligaer bekymrer sig ikke om en europæisk superliga. Det er bare et forhandlingskneb.



Med jævne mellemrum dukker historier om en mulig europæisk superliga op. Det samme gjorde de i anden halvdel af 2020, men en af lederne i sammenslutningen af nationale fodboldligaer i Europa er ikke bange for det, siger han til Politiken.

Alberto Colombo, som han hedder, er generalsekretær i European Leagues, der repræsenterer 32 ligaturneringer og 900 klubber, blandt andet den danske Superliga. European Leagues kæmper for, at pengene i europæisk fodbold uddeles mere solidarisk.

Sammenslutningen mener, at pengene i forvejen går til de rige klubber i for høj grad. Og frem mod, at formatet for Champions League skal genforhandles, har muligheden for en udbryderliga igen set dagens lys som en slags trussel fra de store klubber: Hvis de ikke får deres vilje i Champions League, laver de deres egen superliga.

Læs også:CL: Storklubbers plan kan koste Superligaen dyrt

Men det frygter Colombo altså ikke.

– Når der skal tages en vigtig beslutning i UEFA-regi, bliver der altid talt om en superliga. Sådan har det været i mere end 20 år. Vi anser det ikke for at være en reel trussel, men mere et forsøg på at lægge pres på UEFA, siger Alberto Colombo til Politiken.

Danske Claus Thomsen er næstformand i European Leagues og direktør i Divisionsforeningen. Han har også tidligere sagt, at de store klubber bare skal danne deres egen liga, hvis de vil. Så længe det ikke sker som en del af UEFA’s system.

Læs også:Superliga-boss: Vi har ikke et problem med en privat piratliga

– Det er et mindre problem for de resterende klubber, at nogle store klubber laver en turnering uden for det eksisterende system, end hvis der bliver lavet en lukket turnering inde i fodboldens eksisterende system, sagde Thomsen i efteråret til Tipsbladet.

– Fra min stol kan jeg være lidt fræk og sige, at de store klubber skal være velkomne til at gøre det. Er det bare en privat turnering, der kører, skal vi ikke holde kampdage ledige til den pågældende turnering eller på anden måde indrette os efter det. Vi lægger vores kampprogram efter de turneringer, vi skal spille, og så må man da håbe for storklubberne, at det passer med deres turnering. De må indrette sig efter vores kampkalender.

Det, der skal forhandles på plads i den kommende tid, er dels formatet på de europæiske klubturneringer fra 2024, dels distributionen af indtægter i perioden 2021 til 2024.

Læs også:FCK-boss om europæisk superliga: Dårligt nyt for os
Læs også:DBU-formand til storklubber: Det kan de glemme alt om
Læs også:Leder: Barcelonas demokrati bliver slugt råt af kapitalfonde





Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Hårdt angreb på DBU-boss

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Massefyring i AC Milan



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Højlund slutter sæsonen med bravour

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Conte stopper i Napoli

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie