Europæisk superliga? – Det er ikke nogen reel trussel

Sammenslutningen af europæiske fodboldligaer bekymrer sig ikke om en europæisk superliga. Det er bare et forhandlingskneb.



Med jævne mellemrum dukker historier om en mulig europæisk superliga op. Det samme gjorde de i anden halvdel af 2020, men en af lederne i sammenslutningen af nationale fodboldligaer i Europa er ikke bange for det, siger han til Politiken.

Alberto Colombo, som han hedder, er generalsekretær i European Leagues, der repræsenterer 32 ligaturneringer og 900 klubber, blandt andet den danske Superliga. European Leagues kæmper for, at pengene i europæisk fodbold uddeles mere solidarisk.

Sammenslutningen mener, at pengene i forvejen går til de rige klubber i for høj grad. Og frem mod, at formatet for Champions League skal genforhandles, har muligheden for en udbryderliga igen set dagens lys som en slags trussel fra de store klubber: Hvis de ikke får deres vilje i Champions League, laver de deres egen superliga.

Læs også:CL: Storklubbers plan kan koste Superligaen dyrt

Men det frygter Colombo altså ikke.

– Når der skal tages en vigtig beslutning i UEFA-regi, bliver der altid talt om en superliga. Sådan har det været i mere end 20 år. Vi anser det ikke for at være en reel trussel, men mere et forsøg på at lægge pres på UEFA, siger Alberto Colombo til Politiken.

Danske Claus Thomsen er næstformand i European Leagues og direktør i Divisionsforeningen. Han har også tidligere sagt, at de store klubber bare skal danne deres egen liga, hvis de vil. Så længe det ikke sker som en del af UEFA’s system.

Læs også:Superliga-boss: Vi har ikke et problem med en privat piratliga

– Det er et mindre problem for de resterende klubber, at nogle store klubber laver en turnering uden for det eksisterende system, end hvis der bliver lavet en lukket turnering inde i fodboldens eksisterende system, sagde Thomsen i efteråret til Tipsbladet.

– Fra min stol kan jeg være lidt fræk og sige, at de store klubber skal være velkomne til at gøre det. Er det bare en privat turnering, der kører, skal vi ikke holde kampdage ledige til den pågældende turnering eller på anden måde indrette os efter det. Vi lægger vores kampprogram efter de turneringer, vi skal spille, og så må man da håbe for storklubberne, at det passer med deres turnering. De må indrette sig efter vores kampkalender.

Det, der skal forhandles på plads i den kommende tid, er dels formatet på de europæiske klubturneringer fra 2024, dels distributionen af indtægter i perioden 2021 til 2024.

Læs også:FCK-boss om europæisk superliga: Dårligt nyt for os
Læs også:DBU-formand til storklubber: Det kan de glemme alt om
Læs også:Leder: Barcelonas demokrati bliver slugt råt af kapitalfonde






Optakt til Sønderjyske - AGF LIVE

LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

AGF – Sønderjyske

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FC Fredericia – FC København



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

10. gang i træk

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

OB – Silkeborg IF

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Randers FC – Vejle Boldklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Manchester United – Liverpool

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Superliga-komet overgår flere monstersalg

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

Kultklub jagtede Brøndby-flop