Anders Dreyer er godt i gang med sit russiske eventyr i Rubin Kazan, som han skiftede til i sommer fra FC Midtjylland.
Søndag blev han helten for klubben, da han blev matchvinder med sit sene mål mod FC Sochi, ligesom han også tog titlen som kampens spiller efterfølgende.
Målet var hans femte i blot ni kampe for klubben, og det placerer ham suverænt i toppen af Rubin Kazans interne topscorerliste. Hans danske holdkammerat Oliver Abildgaard medgiver da også, at Dreyer har fået en absolut godkendt start på tilværelsen i Rusland.
– Det er nok mere retfærdigt for ham at evaluere efter en halv sæson eller en hel sæson. Men i og med at han er kommet lidt skævt ind i sæsonen, synes jeg, det er rigtig godt gået. Han er kommet hertil og har forsøgt at få vist sig frem, så godt han nu kunne, og har forsøgt at lære en ny spillestil. Det er ikke let, siger Oliver Abildgaard til tipsbladet.dk.
Det er et særsyn, at danske spillere gør sig i russisk fodbold. Derfor er sandsynligheden for, at lige netop to danskere spiller på samme hold, ikke temmelig stor. Det glæder da også Oliver Abildgaard, at der er kommet noget dansk islæt til, og de to kommer godt ud af det uden for banen.
Har det været fedt at få en dansker ind som holdkammerat?
– Ja, det bliver jeg nok nødt til at sige, når han kommer til at læse det, siger Oliver Abildgaard med et grin og fortsætter:
– Ej, det har det været. Sidste år havde vi en svensker (Carl Starfelt, red.), som jeg blev gode kammerater med, men han blev solgt. Så det åbnede trods alt pladsen for en ny. Så jeg blev ikke sindssygt skuffet, da Oleg Yarovinski vores sportsdirektør sagde, at han rejste til Danmark for at hente Anders.
Har I et tæt bånd til hinanden?
– Ja, og så var vi nok lidt heldige med, at det klikkede ret godt mellem os. At man er fra samme land gør ikke en til gode kammerater. Jeg synes, at vi har fundet hinanden godt.
Oliver Abildgaard trak en del overskrifter i søndags, da han efter kampen mod FC Sochi valgte at gennemføre et interview på russisk. På Rubin Kazan-holdet tales der russisk, men det er ikke et krav fra ledelsen, at spillerne kan tale sproget. Derfor har klubben også en tolk tilknyttet, så de udenlandske spillere kan forstå, hvad der bliver sagt.
Her er det dog heldigt for Dreyer, at han har en anden dansker ved sin side, så han ikke altid er afhængig af tolkens udredelser. Oliver Abildgaard erkender da også, at han giver Anders Dreyer et godt råd i ny og næ.
– Uden at forklejne ham, tror jeg ikke, at han stiller op til sådan et interview endnu. Så jeg forsøger så godt, jeg kan at videregive de informationer og hjælpe ham på vej, fortæller han.
Trods Dreyers mange scoringer har Rubin Kazan ikke fundet melodien i denne sæson, og klubben er placeret på en skuffende ottendeplads i ligaen. Pilen peger dog i den rigtige retning, og kan Dreyer blive en smule mere stabil i målscoringen, så bør det være et spørgsmål om tid, før placeringen er i den noget sjovere halvdel.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
AVIS Jagter Christian Nørgaard
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
NYHEDER
