Anders Dreyer er godt i gang med sit russiske eventyr i Rubin Kazan, som han skiftede til i sommer fra FC Midtjylland.
Søndag blev han helten for klubben, da han blev matchvinder med sit sene mål mod FC Sochi, ligesom han også tog titlen som kampens spiller efterfølgende.
Målet var hans femte i blot ni kampe for klubben, og det placerer ham suverænt i toppen af Rubin Kazans interne topscorerliste. Hans danske holdkammerat Oliver Abildgaard medgiver da også, at Dreyer har fået en absolut godkendt start på tilværelsen i Rusland.
– Det er nok mere retfærdigt for ham at evaluere efter en halv sæson eller en hel sæson. Men i og med at han er kommet lidt skævt ind i sæsonen, synes jeg, det er rigtig godt gået. Han er kommet hertil og har forsøgt at få vist sig frem, så godt han nu kunne, og har forsøgt at lære en ny spillestil. Det er ikke let, siger Oliver Abildgaard til tipsbladet.dk.
Det er et særsyn, at danske spillere gør sig i russisk fodbold. Derfor er sandsynligheden for, at lige netop to danskere spiller på samme hold, ikke temmelig stor. Det glæder da også Oliver Abildgaard, at der er kommet noget dansk islæt til, og de to kommer godt ud af det uden for banen.
Har det været fedt at få en dansker ind som holdkammerat?
– Ja, det bliver jeg nok nødt til at sige, når han kommer til at læse det, siger Oliver Abildgaard med et grin og fortsætter:
– Ej, det har det været. Sidste år havde vi en svensker (Carl Starfelt, red.), som jeg blev gode kammerater med, men han blev solgt. Så det åbnede trods alt pladsen for en ny. Så jeg blev ikke sindssygt skuffet, da Oleg Yarovinski vores sportsdirektør sagde, at han rejste til Danmark for at hente Anders.
Har I et tæt bånd til hinanden?
– Ja, og så var vi nok lidt heldige med, at det klikkede ret godt mellem os. At man er fra samme land gør ikke en til gode kammerater. Jeg synes, at vi har fundet hinanden godt.
Oliver Abildgaard trak en del overskrifter i søndags, da han efter kampen mod FC Sochi valgte at gennemføre et interview på russisk. På Rubin Kazan-holdet tales der russisk, men det er ikke et krav fra ledelsen, at spillerne kan tale sproget. Derfor har klubben også en tolk tilknyttet, så de udenlandske spillere kan forstå, hvad der bliver sagt.
Her er det dog heldigt for Dreyer, at han har en anden dansker ved sin side, så han ikke altid er afhængig af tolkens udredelser. Oliver Abildgaard erkender da også, at han giver Anders Dreyer et godt råd i ny og næ.
– Uden at forklejne ham, tror jeg ikke, at han stiller op til sådan et interview endnu. Så jeg forsøger så godt, jeg kan at videregive de informationer og hjælpe ham på vej, fortæller han.
Trods Dreyers mange scoringer har Rubin Kazan ikke fundet melodien i denne sæson, og klubben er placeret på en skuffende ottendeplads i ligaen. Pilen peger dog i den rigtige retning, og kan Dreyer blive en smule mere stabil i målscoringen, så bør det være et spørgsmål om tid, før placeringen er i den noget sjovere halvdel.
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer stopper til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
Danskerklub fyrer træneren
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
EKSKLUSIVT
– Tror Superligaklub slår egen transferrekord
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
MEDIE
Kræver 86 millioner for dansk stjerne
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
MEDIE
