Anders Dreyer er godt i gang med sit russiske eventyr i Rubin Kazan, som han skiftede til i sommer fra FC Midtjylland.
Søndag blev han helten for klubben, da han blev matchvinder med sit sene mål mod FC Sochi, ligesom han også tog titlen som kampens spiller efterfølgende.
Målet var hans femte i blot ni kampe for klubben, og det placerer ham suverænt i toppen af Rubin Kazans interne topscorerliste. Hans danske holdkammerat Oliver Abildgaard medgiver da også, at Dreyer har fået en absolut godkendt start på tilværelsen i Rusland.
– Det er nok mere retfærdigt for ham at evaluere efter en halv sæson eller en hel sæson. Men i og med at han er kommet lidt skævt ind i sæsonen, synes jeg, det er rigtig godt gået. Han er kommet hertil og har forsøgt at få vist sig frem, så godt han nu kunne, og har forsøgt at lære en ny spillestil. Det er ikke let, siger Oliver Abildgaard til tipsbladet.dk.
Det er et særsyn, at danske spillere gør sig i russisk fodbold. Derfor er sandsynligheden for, at lige netop to danskere spiller på samme hold, ikke temmelig stor. Det glæder da også Oliver Abildgaard, at der er kommet noget dansk islæt til, og de to kommer godt ud af det uden for banen.
Har det været fedt at få en dansker ind som holdkammerat?
– Ja, det bliver jeg nok nødt til at sige, når han kommer til at læse det, siger Oliver Abildgaard med et grin og fortsætter:
– Ej, det har det været. Sidste år havde vi en svensker (Carl Starfelt, red.), som jeg blev gode kammerater med, men han blev solgt. Så det åbnede trods alt pladsen for en ny. Så jeg blev ikke sindssygt skuffet, da Oleg Yarovinski vores sportsdirektør sagde, at han rejste til Danmark for at hente Anders.
Har I et tæt bånd til hinanden?
– Ja, og så var vi nok lidt heldige med, at det klikkede ret godt mellem os. At man er fra samme land gør ikke en til gode kammerater. Jeg synes, at vi har fundet hinanden godt.
Oliver Abildgaard trak en del overskrifter i søndags, da han efter kampen mod FC Sochi valgte at gennemføre et interview på russisk. På Rubin Kazan-holdet tales der russisk, men det er ikke et krav fra ledelsen, at spillerne kan tale sproget. Derfor har klubben også en tolk tilknyttet, så de udenlandske spillere kan forstå, hvad der bliver sagt.
Her er det dog heldigt for Dreyer, at han har en anden dansker ved sin side, så han ikke altid er afhængig af tolkens udredelser. Oliver Abildgaard erkender da også, at han giver Anders Dreyer et godt råd i ny og næ.
– Uden at forklejne ham, tror jeg ikke, at han stiller op til sådan et interview endnu. Så jeg forsøger så godt, jeg kan at videregive de informationer og hjælpe ham på vej, fortæller han.
Trods Dreyers mange scoringer har Rubin Kazan ikke fundet melodien i denne sæson, og klubben er placeret på en skuffende ottendeplads i ligaen. Pilen peger dog i den rigtige retning, og kan Dreyer blive en smule mere stabil i målscoringen, så bør det være et spørgsmål om tid, før placeringen er i den noget sjovere halvdel.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
TRANSFER
