Efter et langt og sejt tilløb lignede det endelig, at Lucas Andersen sidste efterår havde fået sit gennembrud i Ajax Amsterdam. Nordjyden fik godt med spilletid, startede endda inde i alle klubbens kampe i Champions League, og fik også debut på det danske landshold.
Men kurven toppede hurtig og begyndte at vende spidsen nedad igen. Landsholdsdebuten mod Rumænien i november blev afbrudt af et albueslag allerede i første halvleg. Et halvt år senere blev han overraskende droppet til U21-landsholdets EM-slutrunde. Og i Ajax var der ikke udsigt til spilletid, da den nye sæson startede. Derfor blev Lucas Andersen i august sendt på lejeophold i Willem II.
Den 21-årige elegantier indrømmer, at det var svært at blive valgt fra, men han har bevaret en positiv tilgang til det hele, siger han selv.
– Man må få det bedste ud af de situationer, som man havner i, og det har jeg altid været meget indstillet på at få. Også i den her situation fokuserer jeg på at udvikle mig selv, og så er jeg sikker på, at alle de andre ting nok skal komme senere hen, siger Lucas Andersen til tipsbladet.dk.
Så snart en ung dansker mangler spilletid i udlandet, kommer en retur til Superligaen hurtigt på tale – i hvert fald blandt fans og i medierne. Og mange AaB-tilhængere havde hede drømme om at få den gamle vidunderknægt tilbage i bolsjestriber på en lejekontrakt. Men i Holland sad en ung mand, som ikke drømte om et snarligt gensyn med AaB eller en anden superligaklub for den sags skyld.
– For mig har det aldrig været en mulighed at vende tilbage, siger han og afslører i stedet større ambitioner.
– Jeg føler ikke, det er tid til, at jeg skal vende tilbage. Jeg føler stadig, at jeg har sindssygt gode muligheder for at nå den europæiske top. Og det føler jeg, der var bedst mulighed for, ved at jeg skiftede til Willem II, som spiller i en bedre liga og på et højere niveau. Samtidig har Ajax også nemmere ved at følge med i min udvikling her. Men også som spiller og på det personlige plan er jeg sikker på, at man udvikler sig mere ved ligesom at deale med de her ting og ved at blive i udlandet, siger U21-landsholdsspilleren.
Lucas Andersen skiftede som 17-årig i 2012 til Ajax Amsterdam, som han har kontrakt med til sommeren 2018. Lejeaftalen med Willem II gælder resten af sæsonen.
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel
TOPNYHED
Vanvittig kamp af Clement Bischoff
MEDIE
Ni Tottenham-spillere ude mod FC København
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
LIGE NU
Steve Cooper overrasker stort
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
Tadej vil gerne – holdet siger nej
TOPNYHED
‘Nogle gange er jeg fucking god’
TRANSFER
– 255 millioner for dansker? Glem det!
Kæmper mod uret
Derfor vinder Brøndby ikke guld
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Supercomputer: AGF vinder mesterskabet
MEDIE
I stort skænderi med Wolfsburg-spiller
Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg
MEDIE
‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
INTERVIEW
Slår fast: Han kommer til at koste
NYHEDER
I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
TOPNYHED
Landstræner hylder formstærk FCK-profil
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
TIPSBLADETS DOM
Den røde alarm kommer til at bimle og bamle
Giver danskere karakter – Eriksen slagtes
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
TOPNYHED
Se her: Superliga-profil brækker sig på banen
TOPNYHED
Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål
– Det er dovent
MEDIE
Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
TRANSFER
David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen
Suveræn dansk sejr
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
INTERVIEW
Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr
NYHEDER
Ny ung spiller er med i afbudsramt Brøndby-trup
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
NYHEDER
‘En af de største nogensinde’
FC Barcelona vinder 3-1
Sønderjyske sikrer sejren i overtiden
TOPNYHED
Revser Vejle-spiller: Decideret tomhjernet
OPTAKT
Silkeborg IF – Brøndby IF
TOPNYHED
Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst
NYHEDER
– Der er langt endnu
NYHEDER
Dansker med uheldig hovedrolle i Serie A
OPTAKT
