Alexander Sørloth og landstræner Lars Lagerbäck gik i kødet på hinanden i kølvandet på Norges nederlag til Serbien, der kostede nationen deltagelsen ved EM-slutrunden til sommer.
Den tidligere FC Midtjylland-angriber skal have været sur over, at Norge ikke var godt nok forberedt på Serbiens spillestil, og han anklagede landstrænerteamet for den dårlige forberedelse. Det skete dagen før opgøret mod Nordirland i Nations League.
Det blev til meget ophedede diskussioner – som du kan læse meget mere om her – og de diskussioner er blevet lækket til det norske medie VG.
Nu tager svenske Lars Lagerbäck, der er norsk landstræner, bladet fra munden i en artikel på fodboldforbundets hjemmeside. Han kalder Sørloths opførsel for uacceptabel.
Læs også:Sur over lækage fra den norske landsholdslejr: Vi har en muldvarp et sted
– I løbet af årene har jeg arbejdet med fire forskellige landshold, alle med samme ledelsesfilosofi. Den er baseret på, at spillerne forstår, hvorfor vi gør, som vi gør, at alle tager et personligt ansvar for egne præstationer, og at landsholdet præsterer på og uden for banen. Samtidig er det ikke unaturligt, at der i præstationskulturer opstår konflikter. Så har vi en dialog, hvis nogen ikke mener, det fungerer.
– Jeg kan godt tåle, at der er uenighed om fodboldfaglige spørgsmål, men Alexander kom imidlertid med flere anklager, som ikke omhandler, hvordan vi spiller fodbold, men som gik på, at Per Joar Hansen (landstrænerassistent, red.) og jeg var inkompetente som trænere – både leder- og fodboldmæssigt. Efter 30 år i international fodbold har jeg aldrig oplevet, at spillere er gået over grænsen på den her måde. Jeg har haft mange fodbolddiskussioner med spillere, som har været faktabaseret og om fodbold. Men aldrig noget som har været i nærheden af dette, siger svenskeren.
Han erkender også selv, at han gik over stregen, da han hånede Alexander Sørloth ved at bede ham om ikke at tale, fordi han for et par år siden havde brændt for helt åbent mål mod Cypern.
– Mod slutningen af mødet besluttede vi trænere, at vi skulle forlade rummet og lade spillerne diskutere, hvordan vi skal agere i fremtiden. Da vi forlod rummet, mistede jeg desværre min tålmodighed. “Du var ikke så kæphøj for to år siden i Cypern”: Dette ordvalg kom efter en lang og ophedet diskussion, og det beklager jeg. Det var et forsøg på at få Alexander til at forstå, at han må tilpasse sig holdet. For mig handler det om at skærpe den gode præstationskultur, siger Lars Lagerbäck.
Læs også:Fra fusions-klub til Champions League-klub: Tag med på FCM’s rejse
Han bekræfter, at man på et møde senere på aftenen gav hånd på at lægge sagen bag sig.
Dagen efter tog Sørloth ordet foran truppen og personalet og beklagede, at han havde opført sig, som han havde gjort aftenen forinden.
– For landsholdets bedste håber Per Joar Hansen og jeg, at Alexander lever op til det, vi blev enige om, så vi kan lægge dette bag os. Nu skal vi fokusere på de tre kommende landskampe i november, siger landstræneren.
Selv om han havde pisset Lars Lagerbäck helt af, valgte landstræneren alligevel at bruge Alexander Sørloth i opgøret mod Nordirland dagen efter. Selv om RasenBallsport Leipzig-angriberen var bænket, kom han på banen i anden halvleg.
Læs også:Medie: Sørloth og norsk landstræner i heftigt skænderi
Læs også:Ronald Koeman nedtoner Champions League-pres på Barcelona
Læs også:Intet videresalg: FC Midtjylland vil undersøge Sørloth-transfer
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
Arsenal skuffer mod bundprop
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
UEFA med ny stor FC København-straf
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
NYHEDER
I svime over Højlund
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
Vild udtalelse om Nathan Trott
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Medie peger på FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
