Fyret!

Siden Red Bulls debut i Formel i 2005 har Christian Horner med hård hånd styret holdet, men nu er det slut.



En af de mest markante skikkelser er færdig i Formel 1. I hvert fald for denne gang. Og der er ikke tale om en kører.

Christian Horner er onsdag blevet fyret som teamchef for Red Bulls Formel 1-hold.

Det meddeler Red Bull-teamet via moderselskabet Red Bull GmbH i en pressemeddelelse ifølge BBC og en række internationale medier.

– Vi vil gerne takke Christian Horner for hans enestående arbejde gennem de seneste 20 år, lyder det i pressemeddelelsen.

Normalt er det Horner, som fyrer folk hos Red Bull, primært kørere, som ikke præsenterer, men denne gang har den øverste ledelse altså valgt at fyre Horner.

Årsagen kendes ikke, men bilen har generelt ikke præsenteret som ønsket den seneste tid.

Tipsbladet tester nyt indhold – hvad synes du om denne artikel?

  • Det kan jeg godt lide – mere af det
  • Det har jeg ikke en holdning til
  • Jeg er ikke interesseret i andet indhold end fodbold fra jer
  • Det kan jeg godt lide – mere af det
  • Det har jeg ikke en holdning til
  • Jeg er ikke interesseret i andet indhold end fodbold fra jer

0 Votes

Har du kommentarerer eller input til artiklen, er du velkommen til at kontakte chefredaktør Kenneth Jensen på [email protected]

Vadede i succes

51-årige Horner har stået i spidsen for Red Bull-teamet siden begyndelsen i 2005, og i de 20 år med Horner som teamchef har holdet fejret mange succeser.

Otte gange har en Red Bull-kører i den periode vundet VM. Max Verstappen har med Red Bull vundet VM de seneste fire år. Red Bull har også vundet konstruktørernes mesterskab seks gange.

Aktuelt er Verstappen på tredjepladsen i VM-stillingen, hvor han halter efter McLaren-duoen Oscar Piastri og Lando Norris.

I konstruktørernes mesterskab er holdet blot på en fjerdeplads, hvor man foruden McLaren også er efter Ferrari og Mercedes. Det skyldes, at det næsten udelukkende er Verstappen, som scorer pointene for Red Bull i øjeblikket.

Anklaget

Fyringen af Horner kommer, efter at han sidste år kom i modvind i en meget omtalt sag. Sagen handlede om, at en kvindelig kollega havde anklaget ham for upassende opførsel.

I anklagen, som kom frem kort før sæsonstarten sidste år, lød det, at Horner havde opført sig “upassende” og “kontrollerende” over for en kvindelig kollega.

Horner benægtede kraftigt beskyldningerne, og efter undersøgelser blev han i sidste ende frikendt.

Sagen fik ekstra opmærksomhed i medierne, fordi Horner privat er gift med sangerinden Geri Halliwell, der er bedst kendt som Ginger Spice fra bandet Spice Girls.

Horner erstattes hos Red Bull af Laurent Mekies. Han er hentet fra Red Bulls søsterteam i Formel 1, Racing Bulls. Alan Permane er desuden udpeget som ny teamchef hos Racing Bulls.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue

Spændende melding

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Holland – Marokko

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Transferbombe på vej

Tyskland – Paraguay

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’