Fyret!

Siden Red Bulls debut i Formel i 2005 har Christian Horner med hård hånd styret holdet, men nu er det slut.



En af de mest markante skikkelser er færdig i Formel 1. I hvert fald for denne gang. Og der er ikke tale om en kører.

Christian Horner er onsdag blevet fyret som teamchef for Red Bulls Formel 1-hold.

Det meddeler Red Bull-teamet via moderselskabet Red Bull GmbH i en pressemeddelelse ifølge BBC og en række internationale medier.

– Vi vil gerne takke Christian Horner for hans enestående arbejde gennem de seneste 20 år, lyder det i pressemeddelelsen.

Normalt er det Horner, som fyrer folk hos Red Bull, primært kørere, som ikke præsenterer, men denne gang har den øverste ledelse altså valgt at fyre Horner.

Årsagen kendes ikke, men bilen har generelt ikke præsenteret som ønsket den seneste tid.

Tipsbladet tester nyt indhold – hvad synes du om denne artikel?

  • Det kan jeg godt lide – mere af det
  • Det har jeg ikke en holdning til
  • Jeg er ikke interesseret i andet indhold end fodbold fra jer
  • Det kan jeg godt lide – mere af det
  • Det har jeg ikke en holdning til
  • Jeg er ikke interesseret i andet indhold end fodbold fra jer

0 Votes

Har du kommentarerer eller input til artiklen, er du velkommen til at kontakte chefredaktør Kenneth Jensen på [email protected]

Vadede i succes

51-årige Horner har stået i spidsen for Red Bull-teamet siden begyndelsen i 2005, og i de 20 år med Horner som teamchef har holdet fejret mange succeser.

Otte gange har en Red Bull-kører i den periode vundet VM. Max Verstappen har med Red Bull vundet VM de seneste fire år. Red Bull har også vundet konstruktørernes mesterskab seks gange.

Aktuelt er Verstappen på tredjepladsen i VM-stillingen, hvor han halter efter McLaren-duoen Oscar Piastri og Lando Norris.

I konstruktørernes mesterskab er holdet blot på en fjerdeplads, hvor man foruden McLaren også er efter Ferrari og Mercedes. Det skyldes, at det næsten udelukkende er Verstappen, som scorer pointene for Red Bull i øjeblikket.

Anklaget

Fyringen af Horner kommer, efter at han sidste år kom i modvind i en meget omtalt sag. Sagen handlede om, at en kvindelig kollega havde anklaget ham for upassende opførsel.

I anklagen, som kom frem kort før sæsonstarten sidste år, lød det, at Horner havde opført sig “upassende” og “kontrollerende” over for en kvindelig kollega.

Horner benægtede kraftigt beskyldningerne, og efter undersøgelser blev han i sidste ende frikendt.

Sagen fik ekstra opmærksomhed i medierne, fordi Horner privat er gift med sangerinden Geri Halliwell, der er bedst kendt som Ginger Spice fra bandet Spice Girls.

Horner erstattes hos Red Bull af Laurent Mekies. Han er hentet fra Red Bulls søsterteam i Formel 1, Racing Bulls. Alan Permane er desuden udpeget som ny teamchef hos Racing Bulls.

/ritzau/







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Leverkusen – Bayern

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Den største genistreg i Superligaen?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?