Generelle

Skade kan give ny Ajax-dansker chancen

Når Ajax tager imod Hercales på søndag i Æresdivison, kan det blive med danske Nicolai Boilesen i truppen.

Ajax må i søndagens kamp mod Heracles undvære klubbens sædvanlige belgiske midterforsvar. Således blev Toby Alderweireld skadet i sit ophold i den belgiske landsholdslejr i sidste uge, hvilket betyder, at han er ude i fire uger.

Samtidig må også Jan Vertonghen tage plads blandt tilskuerne, da han i sidste kamp blev tildelt karantæne efter for mange gule kort – og dette kan måske bane vejen for den næste dansker i Ajax.

Ved fraværet af de to belgiske kæmper, er der således opstået en mulighed for, at danske Nicolai Boilesen, der til daglig er viceanfører på klubbens U19-hold, kan bliver indlemmet i førsteholdstruppen. Det siges, at den danske midterforsvarer gør det godt i det hollandske, og at han ikke skulle være langt fra at få debut.

Men den 19-årige tidliger Brøndby-spiller er ikke uden konkurrence.

Blandt de mere erfarne kræfter i førsteholdstruppen tæller f.eks. den tidligere PSV- og Blackburn-spiller André Ooijer samt den tidligere Barcelona-back Oleguer Presas. Svenske Rasmus Lindgren kan ligeledes anvendes i midterforsvaret, og desuden har træner Frank de Boer et par reservespillere, han kan hive op.