Når tirsdag ved midnatstid bliver til onsdag i Danmark, skal Norge for første gang i 28 år spille en VM-slutrundekamp.
Landstræner Ståle Solbakken mærker lidt af hvert i kroppen før mødet med Irak.
– Alle borgere vil gerne lede deres land i en sådan kontekst og efter “28 års smerte”. Det vil være øverst på listen, og jeg håber, vi kan leve op til forventningerne, siger Ståle Solbakken på et pressemøde i Foxborough.
– Mine følelser er meget blandede på samme tid. Jeg føler en glæde og en stolthed på vegne af både spillerne og måske dig, tilskuerne og alle. Men når man er den, der i sidste ende er ansvarlig, er der nok andre, der har det sjovere.
Norge kvalificerede sig til VM i suveræn stil med maksimumpoint for otte kampe og en målscore på 35-7. Italien blev slået både ude og hjemme og med samlet 7-1.
Det har skabt store forventninger til det norske hold, og Solbakken er da også fortrøstningsfuld.
– Vi har trænet godt og har en masse harmoni på og uden for banen, føler vi. Vi ved, at vores højeste niveau er højt, men også at alt kan ske i fodbold. Jeg har en god fornemmelse og glæder mig faktisk til det. Jeg er glad for, at jeg gør det.
Stjerner som Erling Haaland og Martin Ødegaard bærer et stort ansvar hos Norge. Ødegaard har været skadet, men det er andre spillere vokset af, fortæller Solbakken.
– Han er en meget, meget vigtig spiller for os. Han er anfører og dikterer tempoet. Han har også en assistrekord i årene under mig, siger træneren.
– De andre er vokset og har fået mere selvtillid gennem de kampe, vi har måttet spille uden ham, og nu synes jeg, at han ikke behøver at tage så meget ansvar på alle områder af banen, men kan spare lidt til de områder, hvor vi virkelig har brug for ham.
Målene ventes særligt at komme fra Haaland.
– Jeg håber, han vil få meget stor indflydelse på kampenes udfald. Han er vores målscorer, og jeg synes, han er den bedste målscorer i verden. Han er fysisk fit efter at have haft en lille pause i slutningen af sæsonen. Han har gradvist været bedre og bedre i træningen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
LIGE NU
