Har vraget Braithwaite: Aldrig den bedste samtale

Kasper Hjulmand har set bort fra Martin Braithwaite, og det har været en vanskelig samtale, afslører han.



Tipsbladet i Brøndby.

Martin Braithwaite har været fast inventar på Kasper Hjulmands landshold gennem rigtig lang tid, men når landsholdet møder Kasakhstan og San Marino i EM-kvalifikationen inden længe, så bliver det uden Espanyol-spilleren.

Martin Braithwaite er nemlig blevet vraget til landsholdet, og det har tydeligvis været en tung besked for Kasper Hjulmand at bringe. Således er det tydeligt at mærke på landstræneren på tirsdagens pressemøde, at det har været en af hans mere vanskelige beslutninger som træner for det danske landshold. 

– Martin er en dygtig spiller, som man skal passe på med at afskrive. En dygtig spiller, som jeg har en fornemmelse af, at han skal nok lave nogle svar, som gør, at han stadig er i spil. Så han er ikke med den her gang – til at starte med, siger Hjulmand.

Hvordan var det at skulle give ham den besked, at han ikke skulle med den her gang? 

– Som det altid er. Det er aldrig den bedste samtale i verden, når man skal skuffe folk. Men vi fik en snak om positionen. Vi har brugt Martin de sidste gange som en kantspiller. Jeg synes, at Martin mere og mere er en ren angriber. Han ligger bedst i midten, og foreløbig har jeg de her tre med foran ham.

– Jeg synes ikke, at han har ligget rigtigt til siden. Vores kantspil har ikke været det bedste. Vi er fuldstændig enige om, at det er der, vi skal se fremtiden. Det er Martin som en ren angriber. Han lavede et flot svar i går, og vi må se, hvordan det udvikler sig. Men sådan er det. Jeg har gode samtaler med alle spillere, og de er aldrig de sjoveste at skuffe – tro mig, de vil gerne spille på landsholdet, og de vil gøre alt, hvad de kan, for at komme med næste gang.

Martin Braithwaite spiller til daglig på næsthøjeste niveau i Spanien for sin klub Espanyol, og mandag aften kom han på måltavlen. 

I Braithwaites fravær er der blandt andet gjort plads til Mohamed Daramy. På toppen, hvor Hjulmand ser Braithwaite, befinder Rasmus Højlund, Jonas Wind og Yussuf Poulsen sig.





LIVE

VM-LIVE: Stjerne er tilbage for Ronaldo og co.

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Åbner op for sommertransfer

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Til lægetjek i Superliga-klub

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Sydafrika – Sydkorea

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Portugal – Usbekistan

England – Ghana

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Stor dansk transfer i fare for kollaps?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Køber ind i Barcelona