– Jeg hørte den danske nationalsang hele tiden

Matt O'Riley nåede at blive en smule træt af nationalmelodien, men nu sidder den der til gengæld også.



Matt O'Riley har endnu sin første A-landskamp til gode for Danmark, men Celtic-midtbanespilleren, der har dansk mor og engelsk far, er fast besluttet på at vælge det danske landshold over det engelske.

Derfor fylder det danske sprog også en del for Matt O'Riley, der er et målrettet menneske, når det kommer til at vide, hvad der skal til for at blive bedre.

Her er han klar over, at det er vigtigt at kunne kommunikere på dansk, hvis han fremover skal repræsentere det danske A-landshold, og derfor arbejder han hårdt på at lære det danske sprog. Det går rigtig godt, siger han i et interview med TV2 Sport, hvor han samtidig kommer ind på, at han i en periode hørte "Der er et yndigt land" på repeat for at kunne synge med på den, når han skal repræsentere et af de danske landshold.

– Jeg fandt sangen på Spotify, og så hørte jeg den hver dag i tre uger, når jeg kørte til træning. Jeg hørte den hele tiden, så til sidst var jeg lidt træt af den, fordi jeg havde hørt den så meget. Men nu kan jeg den, siger midtbanespilleren til mediet. 

Matt O'Riley har indtil nu spillet seks kampe for det danske U21-landshold, hvor han fik sin debut i slutningen af marts sidste år, efter at han ellers havde spillet ungdomslandskampe for England. 

Celtic-spilleren blev også nævnt som en mulig outsider til Kasper Hjulmands VM-trup, men det blev ikke til noget. Til gengæld fortæller han i interviewet, at Kasper Hjulmand har stillet ham mulige EM-kvalifikationskampe i udsigt, hvis han bliver ved med at gøre det godt for Celtic.

Det gjorde Matt O'Riley så sent som onsdag aften, da han lagde op til en af Celtics scoringer i 3-0-sejren over Linvingston FC.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

FC Fredericia – FC København

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

AGF – Sønderjyske

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

10. gang i træk

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Chok i Wolfsburg

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Randers FC – Vejle Boldklub

Manchester United – Liverpool

Superliga-komet overgår flere monstersalg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

OB – Silkeborg IF

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

FCK lurer på landsholdsspiller

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Det ser sort ud for B.93

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen