Lykkelig Daramy: Noget, jeg altid har drømt om

Dagen før sin 18-årige fødselsdag er Mohamed Daramy blevet dansk statsborger, og det er han glad for.



Som tipsbladet.dk indgående beskrev i efteråret stod FC København-angriber Mohamed Daramy til at komme i klemme i systemet på grund af det folketingsvalg, der var i Danmark i 2019. For det betød, at Daramys mor, Isata Daramy, måtte vente på at blive dansk statsborger, hvilket også stod til at influere på Mohamed Daramys drøm om at blive dansker.

Er man fyldt 18 år, skal man selv søge om dansk statsborgerskab, og dermed må man også væbne sig med tålmodighed, da der er 19 måneders behandlingstid i øjeblikket, så det var afgørende for Daramy, at han blev dansk statsborger inden sin 18 års fødselsdag – når man er under 18, bliver man automatisk statsborger, når en forælder bliver det.

Og det blev Isata Daramy altså mandag, og dermed blev Mohamed Daramy det også – en dag før sin 18 års fødselsdag.

Læs også:Ingen hjælp til knust Rilwan Hassan: Man skal holde sin sti ren

– Det er noget, jeg altid har drømt om, siden jeg var lille. Jeg var med til de (landsholds)samlinger, da jeg var U15. Det er selvfølgelig ærgerligt, at jeg ikke har kunnet være med hele vejen, men jeg har bare knoklet og gjort alt, jeg kunne, for at komme med og få passet og komme på landsholdet. Og så lykkes det endelig her 6. januar, og det føles rigtigt godt, siger FCK-angriberen i en video, DBU har lagt på Twitter.

Angriberen er allerede af DBUs talentudviklingschef, Flemming Berg, lovet en udtagelse til et af de danske U-landshold, der skal spille i marts. Daramy mangler fortsat at blive clearet i FIFA-regi, men det bør ikke tage lang tid at få behandlet hans sag og gøre ham spilleberettiget for danske landshold.

– Det er en drøm, der går i opfyldelse i marts. Det giver en helt anden følelse at have en hjemlandstrøje på og spille for ens land, så jeg glæder mig meget, og det bliver stort, siger Mohamed Daramy.

Angriberen fik af Flemming Berg en landsholdstrøje påtrykt Daramy og med tallet 11 på ryggen i forbindelse med Grundlovsceremonien tidligere mandag, hvor to gange Daramy blev danske statsborgere.

For fremtiden er det også en gave for Daramy at blive dansk statsborger og dermed være en del af EU – det gør blandt andet, at han kan skifte til en klub i England – som reglerne er lige nu – skulle det blive et tema på et tidspunkt.

Læs også:DBU overrakte landsholdstrøje: Mohamed Daramy har fået dansk statsborgerskab
Læs også:Knust Rilwan Hassan: Bøde sætter stopper for dansk statsborgerskab
Læs også:Årets bedste gave: Daramy bliver dansker dagen før sin fødselsdag
Læs også:Efter afsløring: Daramy får ny chance for dansk pas – minister ændrer regler
Læs også:Efter tipsbladet.dk’s henvendelse: Minister inddraget i Daramy-sag
Læs også:Daramy: Det er svært for mig at se de andre tage af sted med landsholdene




LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Oddset styrtdykker



Kæmpekøb retur til FC København?

Han er færdig i Brøndby

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Spår stor transferaktivitet i FC København

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kalder tronskifte i Danmark