Lykkelig Daramy: Noget, jeg altid har drømt om

Dagen før sin 18-årige fødselsdag er Mohamed Daramy blevet dansk statsborger, og det er han glad for.



Som tipsbladet.dk indgående beskrev i efteråret stod FC København-angriber Mohamed Daramy til at komme i klemme i systemet på grund af det folketingsvalg, der var i Danmark i 2019. For det betød, at Daramys mor, Isata Daramy, måtte vente på at blive dansk statsborger, hvilket også stod til at influere på Mohamed Daramys drøm om at blive dansker.

Er man fyldt 18 år, skal man selv søge om dansk statsborgerskab, og dermed må man også væbne sig med tålmodighed, da der er 19 måneders behandlingstid i øjeblikket, så det var afgørende for Daramy, at han blev dansk statsborger inden sin 18 års fødselsdag – når man er under 18, bliver man automatisk statsborger, når en forælder bliver det.

Og det blev Isata Daramy altså mandag, og dermed blev Mohamed Daramy det også – en dag før sin 18 års fødselsdag.

Læs også:Ingen hjælp til knust Rilwan Hassan: Man skal holde sin sti ren

– Det er noget, jeg altid har drømt om, siden jeg var lille. Jeg var med til de (landsholds)samlinger, da jeg var U15. Det er selvfølgelig ærgerligt, at jeg ikke har kunnet være med hele vejen, men jeg har bare knoklet og gjort alt, jeg kunne, for at komme med og få passet og komme på landsholdet. Og så lykkes det endelig her 6. januar, og det føles rigtigt godt, siger FCK-angriberen i en video, DBU har lagt på Twitter.

Angriberen er allerede af DBUs talentudviklingschef, Flemming Berg, lovet en udtagelse til et af de danske U-landshold, der skal spille i marts. Daramy mangler fortsat at blive clearet i FIFA-regi, men det bør ikke tage lang tid at få behandlet hans sag og gøre ham spilleberettiget for danske landshold.

– Det er en drøm, der går i opfyldelse i marts. Det giver en helt anden følelse at have en hjemlandstrøje på og spille for ens land, så jeg glæder mig meget, og det bliver stort, siger Mohamed Daramy.

Angriberen fik af Flemming Berg en landsholdstrøje påtrykt Daramy og med tallet 11 på ryggen i forbindelse med Grundlovsceremonien tidligere mandag, hvor to gange Daramy blev danske statsborgere.

For fremtiden er det også en gave for Daramy at blive dansk statsborger og dermed være en del af EU – det gør blandt andet, at han kan skifte til en klub i England – som reglerne er lige nu – skulle det blive et tema på et tidspunkt.

Læs også:DBU overrakte landsholdstrøje: Mohamed Daramy har fået dansk statsborgerskab
Læs også:Knust Rilwan Hassan: Bøde sætter stopper for dansk statsborgerskab
Læs også:Årets bedste gave: Daramy bliver dansker dagen før sin fødselsdag
Læs også:Efter afsløring: Daramy får ny chance for dansk pas – minister ændrer regler
Læs også:Efter tipsbladet.dk’s henvendelse: Minister inddraget i Daramy-sag
Læs også:Daramy: Det er svært for mig at se de andre tage af sted med landsholdene






LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Transferbombe i Manchester United

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Maxsø træner med i Brøndby

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

‘Det er et større problem for os’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Frankrig – Spanien

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’