Flertal ønsker, at Danmark melder sig ud af FIFA

58,2 procent af danskerne ser gerne, at dansk fodbold stiller sig uden for Fifa, svarer de i meningsmåling.



Danskerne er skeptiske over for Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) med præsident Gianni Infantino i spidsen.

Det viser en meningsmåling foretaget af Voxmeter for Ritzau.

Et flertal blandt danskerne mener ikke, at Fifa er god nok til at udvikle fodboldspillet. De mener heller ikke, at Fifa bidrager, når det kommer til at udbrede menneskerettigheder.

Faktisk er danskernes lede ved Fifa under det igangværende VM i Qatar så stor, at et flertal gerne ser, at Dansk Boldspil-Union (DBU) opsiger medlemskabet og melder sig ud af verdensforbundet.

Selv om dansk fodbold risikerer at blive udelukket fra al international fodbold, så svarer 11,6 procent "ja" til, at DBU bør melde sig ud af Fifa. Yderligere 10,3 procent svarer "ja" til en udtrædelse, hvis flere lande er med på idéen.

Og kan man samle alle medlemslande i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) og træffe en fælles beslutning om at træde ud af Fifa, så er yderligere 36,3 procent med på det.

Det vil sige, at 58,2 procent af befolkningen i den ene eller anden form mener, at DBU skal udtræde af Fifa.

19,2 procent mener, at DBU bør forblive i Fifa, mens 22,6 procent har svaret "ved ikke" eller "ingen holdning".

En lille tredjedel af befolkningen mener, at DBU bør tage initiativ til at lave en konkurrent til Fifa i international fodbold.

Når det kommer til udviklingen af fodbolden, så svarer 53 procent af de adspurgte "nej" til, at Fifa overordnet gør et godt stykke arbejde.

Et mindretal på 13,7 procent svarer "ja", mens 33,2 procent siger "ved ikke" eller "ingen holdning".

70,7 procent af den danske befolkning svarer "ja" til, at Fifa har et ansvar for at udbrede menneskerettigheder, sikre inklusion af minoriteter og modarbejde racisme. Kun 8,2 procent mener, at Fifa rent faktisk gør det.

Til marts stiller Fifa-præsident Gianni Infantino op til genvalg til en ny fireårig periode, og det sker uden modkandidater.

DBU har allerede tilkendegivet, at man ikke støtter Infantino. Schweizeren har dog allerede sikret sig opbakning fra mere end 200 af Fifas 211 medlemslande og kan vide sig sikker på genvalg.

Fristen for at opstille en modkandidat til Infantino udløb i november, og 62,8 procent af befolkningen svarer "ja" til, at DBU burde have sikret, at der var en modkandidat. 6,8 procent svarer "nej", mens 30,5 procent siger "ved ikke" eller "ingen holdning".

DBU-formand Jesper Møller er blevet forelagt meningsmålingen og er kommet med en skriftlig reaktion.

Her fortæller formanden, at DBU er uenig i Fifas placering af VM i Qatar og Fifas håndtering af enkeltsager såsom One Love-anførerbindet, hvor Danmark blev truet med en sportslig sanktion, hvis anføreren bar bindet.

– Vi deler danskernes skepsis overfor Fifa. Det gav vi også udtryk for på et pressemøde i Qatar og til møder med de relevante Fifa-ledere.

– Dog må vi også anerkende, at Fifa på en række områder er med til at udvikle eksempelvis kvindefodbold med forhøjede præmiepenge til kvinde-VM og en række projekter, der styrker udbredelsen af kvindefodbold i hele verden, skriver Jesper Møller.

Overordnet mener DBU-formanden, at spørgsmålet om Fifa er for komplekst til en meningsmåling uden yderligere information.

– Vi mener ikke, at det giver mening at forsimple spørgsmålet om Fifa til en meningsmåling, hvor der mangler fakta om Fifas konkrete arbejde for udvikling af fodbold samt konsekvenserne af udmeldelse, skriver Jesper Møller.

Voxmeter-undersøgelsen er foretaget fra onsdag til fredag i sidste uge. 1060 danskere har deltaget i målingen, der ifølge Voxmeter er repræsentativ for hele den danske befolkning på 18 år og derover.

/ritzau/





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Peter Schmeichel lander stort job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Køber snart Brøndby-angriber

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

– Det var en af de værste dage

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Manchester City – Brentford

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub