HELSINGØR (Tipsbladet): Han blev kontaktet af Tysklands landstræner, Julian Nagelsmann, for nyligt, men i sidste ende var det en nem beslutning for Mika Biereth at vælge det danske landshold.
Det fortalte AS Monaco-angriberen mandag på Marienlyst Strandhotel, hvor han mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse. Her kunne Mika Biereth også fortælle, at Bayern München-superstjernen Jamal Musiala ikke var helt tilfreds med Biereths beslutning om at vælge Danmark.
– Jeg har talt med ham, han var ikke tilfreds med mit valg, lød det med et stort smil fra Mika Biereth, da Tipsbladet spurgte til Musialas reaktion på beslutningen:
– Vi taler sammen hver dag, jeg ringede også til ham i morges. I går var han i London for at se en af vores venner, Tino (Livramento, red.), spille i den her cupfinale (Newcastle mod Liverpool, red.), men vi snakker hele tiden sammen.
Mika Biereth er opvokset i London, men har bedsteforældre i Silkeborg, hvor han holdt jul sidste år. Monaco-angriberens yndlingssted i Danmark ligger dog længere østpå.
– Copenhagen! København. Nogle gange kommer jeg der med mine venner, Jamal (Musiala, red.) og Tino. Vi kommer og hygger os her, det er et dejligt sted, lød det fra Mika Biereth.
Ifølge Monaco-angriberen kan de højtprofilerede spillere sagtens gå i fred i Københavns gader.
– Ja, det kan de. Der er ikke så mange, der genkender dem i København, lyder det fra Mika Biereth.
Skal ikke bruge mange chancer
I øjeblikket har Mika Biereth dog sin hverdag i Monaco, og danskeren er faldet godt til rette i fyrstedømmet.
– Ja, det kører jo meget godt, haha, med tre hattrick! lyder det fra Mika Biereth med et grin.
Den 22-årige angriber har taget Ligue 1 med storm, og med udtagelsen til A-landsholdet er spørgsmålet, om han kan gøre det samme for Danmark.
– Jeg skal selvfølgelig have chancen, og jeg ved også godt, at der er gode spillere her, som kan sætte mig godt i scene. Jeg skal ikke bruge så mange chancer for at lave mål. Jeg er lidt en old school number nine, jeg kan også løbe og hjælpe holdet med mit defensive arbejde. Men os strikers, vi kan godt lide at lave mål, så det håber jeg, at jeg kan gøre her også, lyder det fra Mika Biereth, der selv har en simpel opskrift på en god landsholdsdebut:
– Jeg tror, at en god debut vil være en sejr og et mål. Det er det, jeg kan drømme om, men jeg vil gerne bare spille.
Mika Biereth har tidligere fortalt til Tipsbladet, at han har brugt legenden Ian Wright som mentor, da han var i Arsenal, og de to er stadig i dialog jævnligt.
– Første gang jeg talte med ‘Wrighty’ var da jeg kom tilbage fra Holland (udlejning fra Arsenal til Waalwijk, red.), hvor det ikke var gået så godt, og der stillede jeg ham nogle spørgsmål om, hvordan jeg kunne udvikle mig på banen, og han hjalp mig meget. Vi snakker stadigvæk sammen i dag, han er en rigtig god fyr, som stadig hjælper mig meget, lyder det fra Biereth.
Der er mange engelske aviser, der har skrevet, at Arsenal aldrig skulle have solgt dig. Føler du også, at du nu har vist Arsenal, hvad du reelt er i stand til?
– Ja, måske, men det var ikke op til mig, og de ville gerne sælge mig. Så skulle jeg vælge, hvor jeg gerne ville hen, og Sturm Graz var en mulighed.
– Jeg tror godt, man kan sige, at det gik godt i de seks måneder, for nu er jeg blevet solgt til Monaco, og som du siger, er jeg startet lidt varmt. Jeg håber, at jeg kan fortsætte det, lyder det afslutningsvist fra Mika Biereth med et smil.
Mika Biereth er noteret for 11 mål i 12 kampe for Monaco.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
Kæmpe nyhed i udlandet
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Riemer melder stjerne klar
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Det har hjemsøgt Højbjerg