Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Viaplay-ekspert Francis Dickoh en retter hård kritik mod Danmarks landshold.



Danmark løb tirsdag ind i en gigantisk fiasko med et 4-2-nederlag til Skotland, og dermed bliver det først i slutningen af marts, at vi får svaret på, om Danmark kommer til VM eller ej.

På Viaplay Sport News lægger Viaplay-ekspert Francis Dickoh ikke skjul på, at der er tale om en decideret fiasko af Brian Riemers mandskab.

– Der er mange, der har brugt ordet ‘skuffende’, og det synes jeg rent faktisk er en markant underdrivelse. Jeg synes rent faktisk vi kan sige, at det var en fiasko af en kvalifikation, fordi vi skal huske på, at Danmark var holdet fra pot 1. Derfor er det jo utilstrækkeligt, at vi i de her afgørende kampe spillede med så lavt et bundniveau. Et bundniveau, der kostede, både i forhold til de personlige fejl og kollektivt, siger Francis Dickoh.

I forhold til, hvad der konkret bør fremhæves af kritikpunkter, peger Viaplay-eksperten på flere ting:

– Der er masser af nedslag, vi kan lave, blandt andet mod Belarus. Det er som om, at man tog den her kvalifikation for givet ved ikke at stille med de bedste spillere, af forskellige årsager. Så kan man sige, at sygdom jo forekommer, men jeg synes, at der var nogle ting i forhold til at tænke, at man ikke kunne stille til start, fordi der var nogle spillere, der løb rundt med gule kort. Jeg synes også, at det var en lille smule underligt til, hvordan der blev skiftet ind og ud, siger Francis Dickoh og fortsætter:

– I kampen i går virker det heller ikke til, at man var fuldstændigt mentalt klar, og det var en af mine store bekymringer: Var man mentalt klar til at skulle spille den her fodboldkamp? Dermed ikke sagt, at jeg ikke kan se et dansk landshold, der giver fuldstændigt alt, hvad de har, men lige meget hvordan vi vender og drejer den her mønt – om så vi havde set et dansk landshold, der havde givet alt, hvad de havde og ikke kvalificeret sig direkte, eller der var nogle huller i osten – så er resultatet på bundlinjen jo ikke godt nok.

Sort/hvid verden

Francis Dickoh blev herefter spurgt, om man ikke kan vende den om og sige, at Brian Riemer ville have fået kritik, hvis han havde startet med Victor Froholdt og Joachim Andersen mod Belarus og de så havde fået karantæne mod Skotland.

– Det kan man sige, men jeg kommer jo også fra sportens verden og ved, at den næste kamp – det siger alle trænere og alle spillere – er dér, hvor fokus er. Den kamp, der står lige foran en. Så må man jo instruere nogle spillere i, hvordan man skal agere. Vi ser jo også spillere i går, blandt andet Rasmus Nissen Kristensen, løbe rundt med et gult kort, og have risikoen for at få det næste gule kort.

– Den her type opgaver skal man kunne løse. Det er derfor de er landsholdsspillere. Det er derfor vi vælger fra allerøverste niveau, vi kan vælge fra. Man skal kunne spille med en advarsel, når man i øvrigt på forhånd ved, at man har den, eller at man kan blive smidt ud af en fodboldkamp. Det er bare en del af det professionelle hverv.

– Så ja, så sort/hvid er verden også. Så kan man sige, at det er åndssvagt, men ikke desto mindre ser det her jo endnu mere dumt ud, og jeg kommer til at tænke på, om man tog det hele for givet og ikke, i international fodbold, var sin opgave voksen nok, i forhold til at løse opgaven og ikke vælge de bedste spillere til den opgave, lyder det afslutningsvist fra Francis Dickoh.

Det er torsdag, der trækkes lod til VM-playoffkampene.



Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Går langt ned i løn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Raser over Rasmus Højlund-episode

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Brentford har gjort det igen

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

– Lange forhandlinger med FC København

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Bach Bak i svime over Uhre

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife