,

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Brøndby-stjernen er meget tæt på et stort skifte til Lyon. Tipsbladet har derfor talt med Regis Dupont, der kender ligaen og klubben indgående, for at høre, hvad den 20-årige midtbanespiller kommer ned til.



Noah Nartey ville ikke forlænge, hvilket har tvunget Brøndby IF til at sælge, hvis de ville have penge i kassen.

Tipsbladet kunne fredag aften afsløre, at den unge Superliga-stjerne er meget tæt på et skifte til Olympique Lyon i en handel, der løber op i 75 millioner kroner.

Transferen kommer til at være en af de største i de blå/gules historie, men den er ikke den mest markante denne vinter i den franske klub.

Det fortæller Regis Dupont, der er journalist på L’Equipe og har fulgt klubben i årevis, til Tipsbladet.

– Det er ikke en blockbuster-transfer, men en stor transfer. Der er endnu ikke det store kendskab til ham hernede, men han var et stort mål for Lyon i dette transfervindue. Spotlightet er på Endrick lige nu. Han er en brasiliansk spiller, der spiller sin chance for at komme med til VM.

– Så Noah Nartey kommer til at stå lidt i skyggen, men jeg ved, at når han ankommer, får han to uger til at falde til i træningen og indfinde sig i spillestilen. Under Paulo Fonseca vil man gerne dominere bolden, så det er meget vigtigt at være god til den del af spillet. Holdet er et godt sted nu, så det kræver noget tid at omstille sig til.

Lyon har gennem de senere år været gennem en gigantisk økonomisk krise, der i første omgang betød, at man blev tvangsnedrykket.

Den beslutning blev efterfølgende omstødt, men den får konsekvenser for, hvor stor en kontrakt Noah Nartey lander i byen, der er verdenskendt for sin gastronomi.

– De har ikke store lønninger længere i Lyon. Den højest lønnede er Corentin Tolisso. Æraen under John Textor var præget af, at man brugte for mange penge på løn. Det er ikke længere muligt. Jeg er overbevist om, at han nok skal få en højere løn i Lyon end i Brøndby, men det er ikke nogen vild løn. Han kommer formentlig til at få et sted mellem 100.000 og 200.000 euro om måneden, fortæller Regis Dupont.

Drømmen om Champions League

Lyon er en af Frankrigs historisk største klubber med sine syv mesterskaber, der blev vundet i rap op gennem 00’erne, men siden da har man været et stykke efter Paris Saint-Germain, Lille og Marseille.

Derfor betyder det utrolig meget for selvforståelsen og forsøget på at redde den økonomiske ruin, at man i denne sæson spiller med om at kvalificere sig til Champions League.

En mission Noah Nartey skal hjælpe til med at gennemføre.

– Der er to ting, man skal være opmærksom på. Inde på banen har de gang i en god sæson. De kan meget vel ende på en plads, der sender dem i Champions League, hvilket vil ændre meget, fordi der er så mange penge i det. Det kan sørge for, at økonomien næsten kommer i balance igen. De må ikke få et underskud, der er større end 60 millioner euro i de kommende tre sæsoner.

– I denne forventes det, at de går 40 millioner euro i minus, så de har formentlig kun 20 tilbage at give af, hvilket ikke er meget. Men Champions League var ikke en del af planen i Lyon. De har estimeret med Europa League, så det kan redde meget og skabe lys for enden af tunnelen. Det er derfor, man er gået efter Endrick og Nartey, så man kan øge sine chancer for at komme i Champions League.

Ifølge Tipsbladets oplysninger kommer Noah Nartey til at skrive under på en aftale frem til 2030, når klubberne er blevet enige om de sidste detaljer i transferen.





Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Verdensstjernes søn landet i København

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vil undgå Bendtner-stunt

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

– Vi er pressede

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Topscorer færdig

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

På blokken i danskerklub

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul