Bekræftet: Messi er suspenderet

Lionel Messi er blevet suspenderet af PSG's bestyrelse, siger cheftræner Christophe Galtier.



Uroen ulmer i Paris Saint-Germain.

Fansene protesterer, og Lionel Messi er blevet suspenderet. Sidstnævnte bliver nu bekræftet af cheftræner Christophe Galtier.

– Jeg blev informeret af bestyrelsen i starten af ugen om beslutningen om at suspendere Messi, siger Galtier fredag ifølge flere internationale nyhedsbureauer.

Messi tog mandag – uden klubbens accept – til Saudi-Arabien, som argentineren er en slags ambassadør for.

Det faldt slet ikke i god jord hos PSG-ledelsen, da holdet for tiden kæmper lidt med resultaterne. Så sent som søndag blev det til et nederlag i ligaen til Lorient.

PSG har ikke officielt meldt noget ud om suspenderingen, og i medierne i Frankrig er der forskellige meldinger om varigheden af suspenderingen.

– Leos suspendering kommer oveni en periode med dårlige præstationer, det kan vi ikke gemme os bag. Jeg kan ikke sige, at det har været en rar periode. Der er et mål, vi skal opnå, og spillerne arbejder hårdt. Vi er fokuserede og engagerede, siger Galtier ifølge Reuters.

Flere medier mener at vide, at Messi og PSG dropper samarbejdet til sommer, når fodboldikonets kontrakt med den franske hovedstadsklub udløber.

Messi skulle angiveligt havde modtaget et kontrakttilbud fra den saudiarabiske klub Al-Hilal.

Onsdag viste adskillige PSG-fans deres utilfredshed med klubben ved at demonstrere. Blandt andet ved PSG's hovedkvarter.

Særligt de store stjerner Neymar, Lionel Messi og Marco Verratti stod for skud, da de fremmødte fans skrålede af fuld hals op mod kontorlokalerne i den vestlige del af Paris.

Budskabet var, at klubpræsidenten fra Qatar, Nasser al-Khelaifi, gemmer sig og er fraværende. Fansene opfordrede Nasser al-Khelaifi til at tage sit gode tøj og gå.

– PSG, hvem er du? Hvor er du på vej hen? Kan du høre mig?, stod der ifølge Le Parisien skrevet på et banner, som de fremmødte fans havde taget med sig.

Der blev også råbt skældsord mod flere af stjernespillerne, og senere udviklede det sig en smule mere dramatisk.

Ifølge Le Parisien troppede en del fans op foran Neymars hjemmeadresse og forlangte den brasilianske megastjernes afsked med klubben.

PSG fører den franske Ligue 1 med fem point ned til Marseille på andenpladsen. Der resterer fem kamprunder.

/ritzau/



Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Brøndbys store karantænemareridt

Køber sig ind i dansk klub

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Dommerekspert: Det giver ingen mening

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

– De skal skille sig af med ham!

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

– Det er fuldkommen meningsløst

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

– Vi tror på et godt resultat

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Bayern München sejrer over Sporting CP

Tænker ikke på Danmarks landshold

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

AaB-talent prøver sig af i Italien

Steve Cooper varsler store ændringer

Brøndby skuffer fælt mod Vejle