Uroen ulmer i Paris Saint-Germain.
Fansene protesterer, og Lionel Messi er blevet suspenderet. Sidstnævnte bliver nu bekræftet af cheftræner Christophe Galtier.
– Jeg blev informeret af bestyrelsen i starten af ugen om beslutningen om at suspendere Messi, siger Galtier fredag ifølge flere internationale nyhedsbureauer.
Messi tog mandag – uden klubbens accept – til Saudi-Arabien, som argentineren er en slags ambassadør for.
Det faldt slet ikke i god jord hos PSG-ledelsen, da holdet for tiden kæmper lidt med resultaterne. Så sent som søndag blev det til et nederlag i ligaen til Lorient.
PSG har ikke officielt meldt noget ud om suspenderingen, og i medierne i Frankrig er der forskellige meldinger om varigheden af suspenderingen.
– Leos suspendering kommer oveni en periode med dårlige præstationer, det kan vi ikke gemme os bag. Jeg kan ikke sige, at det har været en rar periode. Der er et mål, vi skal opnå, og spillerne arbejder hårdt. Vi er fokuserede og engagerede, siger Galtier ifølge Reuters.
Flere medier mener at vide, at Messi og PSG dropper samarbejdet til sommer, når fodboldikonets kontrakt med den franske hovedstadsklub udløber.
Messi skulle angiveligt havde modtaget et kontrakttilbud fra den saudiarabiske klub Al-Hilal.
Onsdag viste adskillige PSG-fans deres utilfredshed med klubben ved at demonstrere. Blandt andet ved PSG's hovedkvarter.
Særligt de store stjerner Neymar, Lionel Messi og Marco Verratti stod for skud, da de fremmødte fans skrålede af fuld hals op mod kontorlokalerne i den vestlige del af Paris.
Budskabet var, at klubpræsidenten fra Qatar, Nasser al-Khelaifi, gemmer sig og er fraværende. Fansene opfordrede Nasser al-Khelaifi til at tage sit gode tøj og gå.
– PSG, hvem er du? Hvor er du på vej hen? Kan du høre mig?, stod der ifølge Le Parisien skrevet på et banner, som de fremmødte fans havde taget med sig.
Der blev også råbt skældsord mod flere af stjernespillerne, og senere udviklede det sig en smule mere dramatisk.
Ifølge Le Parisien troppede en del fans op foran Neymars hjemmeadresse og forlangte den brasilianske megastjernes afsked med klubben.
PSG fører den franske Ligue 1 med fem point ned til Marseille på andenpladsen. Der resterer fem kamprunder.
/ritzau/
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
AVIS
Det kommer til at trække ud
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
AVIS
Intet aftryk!
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
Drømmer om VM 2026 med Danmark
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Vild Diant Ramaj-historie
Salah har undskyldt
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
Varsler straf til Dortmund-stjerne
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte