Premier League

Saric: De unge kan få chancen i Liverpool

Resultaterne halter i Liverpool i denne sæson, krisen gør ondt på mange, men for klubbens unge spillere, kan det være den gyldne chance.

Liverpool har vundet de seneste to ligakampe, men formåede ikke at besejre Reading i FA Cup'en i det nye års første kamp. Champions League er overstået for storklubben, der kæmper for at holde sig inde i kampen om den fjerdeplads, der kan give adgang til næste sæsons CL-turnering.

Krisen i Liverpool har været mærkbar, dog ikke i så høj grad for klubbens danske angriber Nikola Saric, der slås for at gøre sig bemærket på reserveholdet.

- Vores træninger er flyttet ud på klubbens akademi, så vi er ikke længere så meget i nærheden af førsteholdet. Derfor mærker vi ikke længere så meget til krisen til dagligt, men der er ingen tvivl om, at det kan mærkes til hjemmekampene, hvor tilskuerne ikke længere larmer så meget. Der er blevet mere stille og der er en tydelig spændt stemning, siger Nikola Saric til tipsbladet.dk.

Læs også: Selvtilliden vokser hos Liverpool-dansker

Danskeren har i det seneste halve år kæmpet for at bygge formen op efter en slem knæskade og har endnu ikke været i nærheden af sin debut på førsteholdet. Selv om han ikke regner med at blive rykket op blandt de bedste lige med det samme, øjner han i denne sæson en bedre mulighed for at blande sig i kampen om en plads under manager Rafael Benitez udvalgte end tidligere.

- Førsteholdet har lidt under at profiler som Torres og Gerrard har været skadet. Nu hvor holdet ikke længere er med i Champions League, er der meget fokus på at skabe resultater i ligaen. Man er stadig med i Europa League, men det kan jo godt være, at den turnering ikke får helt den samme fokus.

- Det kan give nogle af spillerne fra reserverne en større mulighed for at få chancen på førsteholdet, siger Nikola Saric

Læs også: Første danske Liverpool-mål


Angriberen scorede sit første mål for reserveholdet i den sidste kamp i 2009, og Liverpool-holdet fører ligaen med syv sejre af otte mulige.

De næste to kampe på programmet bliver der uden tvivl noget at se til for reserverne, da modstanderne er Manchester United og Manchester City, der henholdsvis ligger nummer tre og to i reserveholds-turneringen.