La Liga

Villarreal: Bille bliver på b-holdet

I weekenden fik Nicki Bille Nielsen debut for Villarreals førstehold, men danskeren ryger tilbage på b-holdet, når Marco Ruben igen er skadesfri.

På Villarreals hjemmeside står danske Nicki Bille Nielsen pludselig som en del af klubbens førsteholdstrup, efter han fik debut i Primera Division i weekenden mod Levante.

Bille har siden i sommer optrådt for klubbens b-hold i Segunda Division, som han også vil være tilknyttet det næste halve år. Danskeren er kun i Villarreals førsteholdstrup, fordi Marco Ruben i øjeblikket er skadet, og træner Juan Carlos Garrido derfor har brug for en anden gardering for førstevalgene Nilmar og Giuseppe Rossi.

- Han spillede mod Levante i lørdags, fordi Marco Ruben er ude med en skade de næste to uger, og træneren har normalt brug for tre angribere i truppen. Det er den eneste grund til, at han står i førsteholdstruppen, skriver David Calderón fra Villarreals presseafdeling i en e-mail til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Bille stolt over debut

Bille Nielsen kan i dag fejre 23 års fødselsdag her to dage efter debuten i Primera Division. Fødselsdagen fejrer han med holdkammeraterne på U/21-landsholdet, der opholder sig i Spanien, som de i morgen møder i en testkamp frem mod EM-slutrunden til sommer.

Angriberens agent Nikola Juric ønsker ikke at forholde sig til, om Nicki Bille er tilknyttet den ene eller den anden Villarreal-trup. Han forholder sig til udvikling og spilletid.

- Nicki har allerede gennemgået en kolossal udvikling på b-holdet. Han er blevet lidt hurtigere, hans førsteberøring er blevet bedre, og han er også mentalt stærkere. Nu var han så med i den her kamp mod Levante, men han er meget ydmyg omkring det hele og forventer ikke noget af den grund, lyder det fra Juric.

I weekenden møder Villarreal Deportivo på udebane, og medmindre Marco Ruben bliver klar til den kamp, kan danske Bille formentlig forvente at være med i truppen til den kamp også.