Superliga

Peguero: Jeg vil tilbage til Brøndby

Angriberen Peguero Jean Philippe håber en dag at kunne betale Brøndbys fans tilbage, hvad han føler at skylde dem.

Som tipsbladet.dk mandag kunne afsløre, er den tidligere Brøndby-angriber Peguero Jean Phillipe på vej mod at gøre comeback som professionel fodboldspiller et år efter, at han blev erklæret fodboldinvalid.

28-årige Peguero håber at kunne kæmpe sig tilbage til en professionel kontrakt efter nytår, og et af hans ønsker er en dag at vende tilbage til Brøndby.

- Jeg ville elske at komme tilbage til Brøndby. Jeg havde en god tid i klubben og jeg har flere gange tænkt, at det ville være fantastisk at vende tilbage, siger Peguero Jean Philippe til tipsbladet.dk.

Læs også: Peguero: Jeg kommer tilbage som prof

Den 28-årige haitianer, der er bosiddende i USA, blev skadet efter fire kampe i Brøndby-trøjen tilbage i sommeren 2006, hvor han kom til under hollandske Rene Meulensteen. På trods af de få kampe i Brøndby-trøjen, nåede angriberen at få et yderst varmt forhold til klubbens fans.

- Den største grund til, at jeg meget gerne ville tilbage til Brøndby er klubbens fans. De støttede mig utroligt godt hele vejen gennem min periode i Danmark, og jeg ved ikke, hvordan jeg skal betale dem tilbage. En måde at gøre det på, ville være at vende tilbage til klubben og vise, hvad jeg kan, lyder det fra angriberen, der dog tvivler på at et skifte til Danmark ligger lige for.

- Det er ikke til at sige. Nu skal jeg først have fundet en klub og vise, at jeg er god nok, men jeg ville ikke have det mindste i mod at vende tilbage til Danmark. Sker det en dag, ved jeg, at jeg har fansene lige i nærheden, siger Peguero Jean Philippe til tipsbladet.dk.

I det seneste år, har Peguero Jean Philippe holdt formen ved lige med løb og styrketræning, så grundformen er i følge ham selv ganske god.

Læs også: Peguero: Jeg kommer tilbage som prof