Superliga

SAS Liga-chef frygter sparekniven

SønderjyskE's sportsdirektør Jacob 'Gaxe' Gregersen mener ikke, at han kan konkurrere med de øvrige klubber om at sammensætte en stærk trup, hvis hans spillerbudget bliver beskåret.

SAS Liga-klubben SønderjyskE holder senere i dag pressemøde for at fortælle nærmere om klubbens økonomi, der i de seneste måneder har været mærkbart ramt af et stort hul i sponsorbudgettet.

Her til morgenen funderer nogle medier over, om SønderjyskE i dag vil varsle nedskæringer eller endda konkurs, mens en anden mulig forklaring på pressemødet kan være, at SønderjyskE muligvis er klar med årsregnskabet for 2008/2009.

Tipsbladet har mødt SønderjyskE's sportsdirektør Jacob 'Gaxe' Gregersen til en snak om klubbens tilstand, og med en i forvejen meget smal trup føler sportsdirektøren sig ikke i stand til at konkurrere med de andre SAS Liga-klubber, hvis hans spillerbudget bliver beskåret som del af en eventuel sparepakke i den sønderjyske sports-koncern.

- Nej, det kan man ikke. Hvis vi ikke skal være konkurrencedygtige, så det passer det meget godt med, at der skal skæres. Men hvis vi skal være konkurrencedygtige, skal der ikke skæres. Vores bredde er for smal. Den er ikke-eksisterende. Det siger jeg ikke i forhold til de spillere, der er der. Det er i forhold til dem, der ikke er der. Vi er 17 spillere og to målmænd. Det er ikke meget, siger Jacob 'Gaxe' Gregersen til Tipsbladet.

Træningslejr i spil

Ifølge Gregersen har han endnu ikke fået færre midler til rådighed sammenlignet med det, han blev lovet i sommer. For at undgå et mindre budget til løn og indkøb af spillere kan det være, at SønderjyskE sparer på en træningslejr til vinter.

- Det har det ikke, nej. Jeg har indtil videre de midler, der er budgettet med. Det kan være, der bliver skåret i dem. Det kan jeg ikke afvise. Vi er ikke nået så langt endnu. Vi taler om træningslejr. Det er noget, man kan og føle på med det samme, siger Jacob Gregersen.

SønderjyskE-bossen roser sine spillere for at tackle den svære situation godt. Adskillige spillere har kontraktudløb til sommer, men usikkerheden har ikke ramt holder på banen, men Jacob Gregersen.

- Vi kan ikke gøre noget ved det. Vi har nogle folk bag holdet, der sørger for at holde spillerne skadesfri. Og vi har spillere, der er bygget af det rette stof. Det er jeg imponeret over. Det overrasker mig ikke, for vi har selv fundet dem. Men vi er for få. Der er ikke nok at gøre med, hvis vi får skader og karantæner. Dem har vi heldigvis ikke haft så mange af, siger Jacob Gregersen.

Sønderjyderne spiller søndag bundbrag mod Randers FC på Essex Park, en kamp du kan læse meget mere om i Tipsbladet Indsigt, som du også kan få fingrene i online ved at klikke her.